Kreatin yüksekliği hangi durumlarda olur? Kreatin normal değerleri nedir?

Tahlil.com Cevabı : Kreatin testi temel olarak böbrek fonksiyonlarına dair bilgi verir.Kreatin yüksekliği ancak böbrek fonksiyonunun %50’si bozulunca görülür. Hafif ve orta derecede böbrekyetmezliklerinde BUN/Kreatinin oranı daha anlamlı kriterdir.Kreatin yüksekliği, böbrek yetmezlikleri, kas hastalıkları, diyetle fazla kırmızı ettüketimi durumlarında görülür.Kreatin Normal Değerleri:Erkekte 0.9-1.5 mg/dLKadında0.7-1.3 mg/dL