Laboratuvar testleri laboratuvar çalışanları tarafından nasıl onaylanır, sonuçlar nasıl rapor edilir?

Laboratuvar testleri laboratuvar çalışanları tarafından nasıl onaylanır, sonuçlar rapor edilir?

Tahlil.com Cevabı : Laboratuvarlarda çalışmaya alınan kan örnekleri öncelikle cihazlara yüklenir.Cihazlar sonuçları, otomatik olarak laboratuvarların bilgisayar sistemlerine gönderir.Laboratuvar bilgisayar sistemlerinde hastaların tüm sonuçları toplanır. Bu sonuçlar laboratuvar sorumlu uzman doktoru tarafındandeğerlendirilir, uygun bulunan sonuçlar onaylanır. Onaylanan sonuçlar doktor ve hastalarında sonuçları görebileceği hastane merkezi bilgisayar sistemine gönderilir.Laboratuvar uzman doktoru, onay için uygun bulunmayan testler hakkında sorumlu teknisyenle görüşür ve hata nedenlerini gözden geçirir. Hata olmadığına karar verir ise hastayı ve hekimini sözlü olarak bilgilendirerek sonucu onaylar. Laboratuvar hatası olduğuna karar verirse onay için uygun bulunmayan testler onaya uygun bulunana dekyeniden çalışılır. Gerek görülürse yeni numune istenir.