Lenf Bezlerime Baktırdım, Bu Değerler Hiv Olabilir Mi? - 2

Hocam merhabalar. Ben uzunca bir süredir hiv fobisi yaşayan biriyim size de birkaç soru sormuştum,8 ay önce kadar cinsel temas olmuştu ama testlerini yaptırdım konuyu kapatmıştım. Sonrasında çocuğun biri bira kapağıyla bacağımı çizdi tekrardan hiv olur muyum acaba diye düşünmeye başladım. 45 gün oldu çizme olayı olalı 42. günde hiv testi yaptirdim negatif geldi size sorduğumda böyle hiv bulasi mümkün değil demiştiniz. En son boynumda şişlik hissettim ve KBB ye göründüm. Ultrason çektiler ve lenf bezi büyümesi varmış küçükte olsa. Buraya fotoğrafını ekleyeceğim ultrason raporunun. Hocam size sorum şu, bu boyuttaki buyumeler hiv belirtisi midir? Bir de 42. Gün testi yeterli midir?

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar, HIV test sonuçlarınızı teker teker inceledim ve hepsi negatif. Bir çocuğun bira kapağı ile bacağınızı çizdiğini belirtiyorsunuz ve bu nedenle HIV kapma riskiniz olduğundan endişeleniyorsunuz. Bu şekilde HIV bulaşı dünya tıp literatüründe görülmemiştir yani bir bira kapağının bacağınızı çizmesinden size HIV bulaşaması mümkün değil. 42. Günde yaptırdığınız test sonucu da zaten negatif çıktığı gibi bu şekilde bulaşması mümkün olmadığı için ayrıca test yapılmasına gerek yoktur. Bu arada eklemek istediğim bir nokta daha var: Zaten HIV testleri temiz olan birinde yani HIV enfeksiyonu olmayan birinde HIV belirtileri olamaz bu nedenle boyunda görülen küçük de olsa lenf bezi büyümeleri HIV ile ilgili değildir. 42. Günde yapılan test şu aşamada yeterlidir ancak yaşamakta olduğunuz HIV fobisini yenmenizde psikolojik ve psikiyatrik bir destek gerekli gözüküyor. Zira bulaş enfeksiyonu olmayan bir durum bile sizde HIV endişesi yaratabiliyor. Bu nedenle HIV fobisini yenmeniz için mutlak suretle bir psikiyatri doktoruna ve veya klinik psikologa görünmenizi özellikle öneriyorum. Sağlıklı günler dilerim.