LYM ve WBC yüksekliği

Merhaba 1.5 ay önce boğaz ağrısı ve balgam şikayeti ile birlikte doktora gitmiştim.Aynı dönem eşimde hasta olduğu için eşimin tahlileri ile doktor bey değerlendirdiğinde (infulanza ve covid negatif akciger röntgeninde problem yok ) bakteriyel enfeksiyon olabiliceğini dile getirmişti ve antibiyotik vermişti ilacı kullandıktan birkaç gün sonra kendimi sağlıklı hissettiğim için ilaci bırakmıştım.06.04 tarihinde tam kan sayımımda neu eos lym ve wbc degerlerim hafif yüksek gelmişti.WBC: 11.09 Referans değer 3.8-10LYM# 4.24 Referans değer 1.32-3.57NEU# 5.49 Referans değer 1.78-5.38EOS# 0.76 Referans değer 0.04-0.54 Aile hekimi ile konuştuğum zaman basit bir enfeksiyon olabiliceğini ve önemsememem gerektiğini söylemişti. 20 gün sonra kontrol için yaptırdığım test 'deWBC:11.5 Referans değer 3.5-10LYM# 3.6 Referans değer 1.2-3.2 MON# 0.7 Referans değer 03.08 çıktı.Balgamım bir buçuk aydır azalarak devam ediyor ve ilaç kullanmıyorum.Bu değerleri takip etmem gerekir mi ? Araştırılmalımı ve kötü bir hastalık söz konusu olabilir mi ? Değer yüksekliğin sebebi sizce nedir .Ayrıca tahlil sonuçlarını resim olarak ekliyorum Teşekkürler.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Sonuçlarınızı inceledim. Belirttiğiniz gibi bazı tam kan sayımı diğer adıyla da hemogram test parametrelerinde minimal bir yükseklik var.
Örneğin WBC değeriniz 11.50 çıkmış. Bir çok laboratuvarda bu özellikle erkeklerde 11'e kadar normal kabul edilir. Açıkçası bu kadar hafif bir yükseklik sizi asla tedirgin etmesin. Bir çok doktor bu minimal yüksekliği dikkate almaz wbc değeri için. NEU değeriniz 5.49 çıkmış. Bu da minimal bir yükseklik ve wbc yüksekliği ile birlikte paralel seyreden bir durumdur.Daha önce geçirmiş olabileceğiniz aile hekiminizin de söz ettiği basit enfeksiyona bağlı olabilir.Aile hekiminiz gereken bilgiyi vermiş.
LYM ( 3.6) değerindeki yükseklik de yine bu basit enfeksiyona bağlı olabilir. Bu yükseklik de kayda değer değil.
EOS yüksekliği de minimal olmakla birlikte alerjik bir yapınız varsa, bahar nezlesi gibi şikayetleriniz var ise bu durumlarda EOS değerinde hafif yükseklik olabilir.MON değeriniz de zaten referans aralığında çıkmış.

Antibiyotik tedavisini de birkaç gün sonra bıraktığınızı belirtmişsiniz.Benim önerim size verilen antibiyotiği doktorunuz önermeden erkenden kesmemeniz.
belki sonuna kadar devam etseydiniz zaten minimal olan bu yükseklikler normal sınırlara geçebilirdi.
Bir buçuk aydır devam eden balgam durumunuz da alerjik nezle veya astım kaynaklı olabilir. Bu yönde de, şikayetleriniz az da olsa devam ederse bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurmanızı öneririm.
Sonuç olarak sonuçlarınız asla endişe verici değil ve minimal yükseklikler var.Bu değerlerle asla kötü bir hastalık akla gelmez. Özellikle bir araştırma yapmanızı gerektiren bir durum da gözükmüyor.
Sağlıklı günler dilerim.