Meme CA Kemoterapi sırasında CA15-3 değerlerinde artış görülmesi.

Merhabalar, Merhabalar Meme Ca hastasıyım. 9.02.23'te tanı alip 15.02.23 tarihinde koruyucu meme ameliyati oldum. Patoloji sonucum: Evre II, Ostrojen ve Progesteron Pozitif Her2 Negatif. (KI 67: %25, Luminal B). Meme koruyucu ameliyat sonrasinda direkt olarak 8 kür kemoterapiye başladım. 4 kür AC aldım 4 kür taxol tedavisinin de 3. kurunu bugun aldim. Son 1 Taxol tedavim kaldi. Kanımda CA 15-3 değerlerim 28 günde bir bakılıyor bu nedenle simdiye kadar 3 kez sonuc alabildim. Değerlerim 28 U/ml ile başladı, sonra 33 U/ml ve bugun de 43 U/ml olarak olculdu (referans max. 30U/ml). Ayrica, Karsinoembriyonik antijen (CEA) degerlerim de sirasiyla 1ng/ML, 1ng/ML ve bugun 1.08 ng/ML seklinde (referans max. 10 ng/ML). Özellikle CA15-3 degerimin giderek artıyor olmasi nedeniyle çok korkuyorum. Kemoterapi işe yaramıyor mu? Ya da bu durum nüks veya metastaz göstergesi midir? 4 kür sonrası ara değerlendirmede çekilen meme USG sonucume ekte bulabilirsiniz (02.05.2023). USG sonucuma gore herhangi bir patoloji gozlemlenmedi ancak CA15-3 degerimin giderek artmasi beni endiselendirdi. Bu degerler hastaligimin kotuye gittigini mi gosterir?Tesekkurler.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi sunar sağlık dolu günler geçirmenizi dileriz. Öncelikle sizi şu konuda bilgilendirelim. Meme kanseri tanısı ve tedavisi sonrası hastaların değerlendirilmesinde radyolojik görüntüleme ve klinik değerlendirme kan tahlillerine göre ( Ca15-3, CEA gibi)  çok daha önemlidir. Burada son USG muayenenizde patoloji gözlenmemiş olması çok önemli ve iyi bir haber.

Gelelim merak ettiğiniz Ca 15-3 değerlerine. Belirttiğiniz üzere 28 gün arayla bakılmış ve sırasıyla 28 U/ml , 33 U/ml ve43 U/ml çıkmış. Her ne kadar artış var gibi gözükse de bu çok anlamlı bir artış değil.Değerler çok yüksek çıkmamış.Bu değer sonraki ölçümlerde düzenli olarak % 25 oranında artarsa, örneğin bir sonraki ölçümde 55 arkasından 70 li rakamlar gibi dikkate alınabilir.
Bir diğer unsur da meme kanserli hastada tedaviye başlandıktan sonraki birkaç hafta içinde CA 15-3 düzeylerinde artış görülebilir, bu olağan bir durumdur ve hastalığın kötüye gittiği şeklinde değerlendirilmesi doğru değildir.

Ayrıca CEA değerleriniz de normal çıkmış bu da olumlu bir gelişme.

Şu aşamada panik olacak bir durumunuz bulunmuyor.Ultrason muayenenizde sorun çıkmamış Önceden de belirttiğimiz üzere hastalığınızın takibinde ultrason, MR, PET veya kemik sintigrafisi gibi görüntüleme yöntemleri çok daha değerlidir kan tahlillerinden.
Sonraki yapılacak test sonuçlarına göre klinik durumunuzu takip eden doktorunuz size bilgilendirip gerek gördüğünde ileri tetkikler yapacaktır hastalığınızın seyri açısından.
Sağlıklı günler dileriz.