Menopoz yaşım tahmini nedir? Erken menopoz mu bekleniyor?

40 yaşındayım.reglimin 3. günüde aşağıdaki testi yaptırdırdım. ilave olarak amh ım 0.27 çıktı.2 ay üstüste ertesi gün hapı içtim. bir de ciplalex ve zanax kullanıyorum antidepresan .Aşağıdaki sonuçlara göre menepoz yaşım tahmini nedir?Amh 0.27 SonuçBirimMinMax13:53:02B-HCG0,1mIU/mL0513:53:02ESTRADIOL (E2) 244,2pg/ml..13:53:02FSH 5,33mIu/ml..13:53:02LH10mIU/ml..13:53:02PROLAKTIN11,78ng/mL629,913:53:02TESTOSTERON (TOTAL) 0,308ng/ml0,060,8213:53:02CA 125 6,99IU/mL03512:01:52B-HCG0,1mIU/ml0512:01:52ESTRADIOL (E2)244,2pg/ml..12:01:52FSH5,33mIU/ml..12:01:52LH10mIU/ml..12:01:52PROLAKTIN11,78ng/ml629,911:12:05TESTOSTERON (TOTAL)0,308ng/ml0,060,8211:12:05CA 125 6,99U/mL

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Öncelikle sizi erken menopoz konusunda kısaca bilgilendireyim. 1 yılı ve daha fazla sürede adet olunmadığında  menopozdan söz edebiliriz.
 Menopoz çoğunlukla  45 yaş sonrasında başlar. Ancak  40 yaş öncesinde de menopoz başladığında bunu erken menopoz olarak tanımlayabiliriz.
Buradan da anlaşılacağı üzere henüz 40 yaşında olduğunuz ve adet gördüğünüze göre şu aşamada erken menopozdan söz edemeyiz sizin için.
Menopoz sürecinde kadında yumurtalıklar yumurta üretmeyi durdurur.Kadınlık hormonu olarak bilinen östrojen seviyesi düzeyi de menopozda düşer.
Sizin sonuçlarınızın değerlendirilmesine gelince:

AMH yani anti mullerian hormon testinin 0.27 çıkmış.Bu düşük bir değer. AMH'nın sizde olduğu gibi  1 ng/ml ve altında ki değerler yumurta yönünden düşük rezervi gösterir.Vücudunuzda normalin altında yumurta üretiliyor konusunda bilgi verir bu sonuç. İlerde çocuk sahibi olmak istiyorsanız yumurtalarınızın dondurma tedavisine başvurabilirsiniz.Bunun için bir kadın doğum doktoruna başvurmalısınız.
Erken menopozda FSH değerleri yüksek çıkar, sizde 5.33 çıkmış. Bu durum da şu aşamada erken menopozun söz konusu olmadığını destekliyor.
LH ve porlaktin hormonu değerleriniz de normal çıkmış.
Kullandığınız antidepresan ilaçların da erken menopoza girmeniz yönünden bir katkısı veya etkisi beklenmemektedir.

Kadınlar sıklıkla 45-55 yaşları arasında menopoza girerler. Türkiye'de  ortalama menopoz yaşı 48’dir. Adet döngünüz de normalse menopoza girmenizin şu anda beklenmediği  ve erken menopoz gibi bir sorununuz olmadığı anlaşılıyor.

Sonuç olarak şu an için erken menopzu destekleyen bir durumunuz bulunmuyor.Ancak adetleriniz önce sıklaşır, ardından araları açılırsa veya  birkaç adet süresi kadar gecikme olursa, regl süresi ve miktarı eskisine oranla kısalır yada azalırsa, sıcak basmalarınız olura menopoza girme sürecinde olduğunuz yönünde bir şüphe duyabiliriz.Ancak şu an için erken menopoz olasılığını düşünmüyorum.

Sağlıklı günler dilerim.