Merhaba, 19 yaşındayım,TSH sonucum 14,53 çıktı?

Merhaba, 19 yaşındayım,TSH sonucum 14,53 çıktı.Ciddi bir sonuç mu,ne yapmam gerekiyor?

Tahlil.com Cevabı :  TSH değeriniz yüksek, hipotiroidi sorununuz olabilir.Bu sonuçlar tiroid bezinizde hastalık olduğunun göstergesi  olabilir. İleri tetkik ve tedavi için endokrinoloji bölümüne başvurmanız uygun gözüküyor.  TSH testleri ve TSH testlerinin yorumlanmasına dair detaylı bilgi sahibi olmak, bu konuda sorulmuş soru ve cevapları okumak için aşağıdaki bağlantıyı tıklayınız.http://tahlil.com/10-soru-ve-cevapta-tiroid-hastaliklaritiroid-testleri-st3-st4-tsh-ve-tiroid-testlerinin-yorumlanmasi

m****************** :

Demir oranım normal ama demir bağlama kapasitem yüksek bu ne anlama geliyor internette baktım ama hiç böyle bir şey yok açıklayıcı bir yazı yazarsanız sevinirim

Cevap:

tek başına demir bağlama kapasitesi yüksekliği bir hastalığın bulgusu olarak değerlendirilemez.Zaten test sonucu ve nekadar oranda yükseklik olduğu konusunda da bilgi vermemişsiniz.Aşağıda muhtemel demir bağlama kapasitesi yüksekliğinin demir değeriniz yüksekken muhtemel  nedenlerini bulabilirsiniz:* Tekrarlana kan tranfüzyonları.* Uzun süren paranteral demir verilmesi.*  Hemokromatozis hastalığı* Hepatit ve akut karaciğer hastalıkları * Alyuvar yıkımının arttığı hemolitik anemiler

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için buraya tıklayın.