Merhaba hafta sonu insülin direncimi ölçtürdüm ?

Merhaba hafta sonu insülin direncimi ölçtürdüm sonuçlar aşağıdaki gibi çıktı. İnsülin direncim yüksek bir ilaç kullanmalımıyım. 1995 senesinde aort kapakçığım değişti. Kullanacağım herhangi bir ilacın kalp kapakçığına bir yan etkisi olurmu? Saygılar.Tahlil SonuçlarıKan Şekeri 88 Referans : 70-105İnsülin 17.31 Referans : 2.6 - 24.9İnsülin Direnci : 3.75

Tahlil.com Cevabı : İlaç tedavisi , dozu ve ilacın cinsi konusunda kararı bir endokrinoloji uzmanı vermelidir.HOMA testi olarak da bilinen insülin direnci testiniz yüksek çıkmış.İlaca ilaveten beslenme alışkanlığınızı da değiştirmeniz,ara öğünleri atlamayıp,sık ama az yemeniz yararlı olacaktır.Kilo vermeniz ve düzenli egzersiz yapmanızda yararlıdır.İnsülün direnci bir çok kişide görülen bir durumdur.Ancak bir çok kişi sizin gibi bu testi yaptırmayıp farkına varamamaktadır.