Merhabalar eşimin adet günü dolmadan kan tahlili yaptırdı

merhabalar eşimin adet günü dolmadan kan tahlili yaptırdı, orada beta hcg oranı 72,21 çıktı 2 gün sonra tekrar yaptrdık 55,92 çıktı , nasıl yorumlarsınız ne olabilir ?

Tahlil.com Cevabı : Kimyasal gebelik olabilir, doktora başvurmanızda fayda var..Kimyasak gebelik oluşan döllenme sonunu normal bir embriyo yada gebelik kesesi oluşamadan gebeliğin çok erken dönemde kendi kendine düşükle sonuçlanmasıdır. Bu gebelik kaybı çok erken dönemde olduğu için diğer düşükler gibi farkedilmezler sadece laboratuarda B-HCG hormonunun kanda yüksekliğinin farkedilmesiyle şüphelenilebilir. Kadınların çoğunluğu bu tür bir "sessiz düşük" geçirir fakat normal olarak bunun farkında olmaz ve adet gördüğünü zanneder.B-HCG zamanla normal bir şekilde sıfıra düşerse herhangi bir tedavi veya kürtaj gerektirmez. B-HCG kan değerinin düşüşünün takip edilmesi gerekir, düşüş olmazsa dış gebelik yada başka bir patoloji olmaması açısından değerlendirmek gerekir.