Mide ve kalın bağırsaktan alınan patoloji sonucu: Schwannoma

an*l kısımda şişlik ara ara ve akıntı şikayetiyle gittim sonuç parça aldılar ne hastalığım var ve tedavisi nedir?

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Mide ve kalın bağırsaktan alınan patoloji sonucunuzu göndermişsiniz. Ana tanı olarak,  gastrointestinal sistemde yani mide, ince bağırsak, kalın bağırsak bölgelerinde bulunabilen benign( iyi huylu ) bir sinir kılıfı tümörü olan Schwannoma konulmuş.
Ancak kesin tanı için klinik muayene ile bulgularınızın değerlendirilmesi gerekirse tanının desteklenmesi için radyolojik görüntüleme tahlillerine (bilgisayarlı tomografi, MR gibi) başvurulması önerilmiş.Ayrıca mide içerisinde bulunan ve asit salgılamaya yarayan hücrelerin azalması ile oluşan kronik atrofik gastrit bulgusuna rastlanılmış. Bu gastrite çoğunlukla Helicobacter pylori adı verilen bir bakteri sebep olur. Sizde de bu bakteriye rastlanılmış. Bu yönde de tedavi olmanız gerekiyor. Buna ilaven kalın bağırsakta hiperplastik polip saptanmış. Bunlar   kanserli olmayan büyümelerdir.Bu polip de alınmış.
Sonuç olarak şu aşamada gastroenteroloji ve genel cerrahi bölümlerinde değerlendirilmeniz ve gerek görüldüğünde ilave tahliller yapılarak buna göre tedavinizin planlanması gerekiyor.

Geçmiş olsun dileklerimizle,