Nötrofil /lenfosit oranı (NLR) oranı 3,50 çıktı. Nötrofil /lenfosit oranı (NLR) yüksekliği var mı sonucumda?

Nötrofil /lenfosit oranı (NLR) 3.50 olarak gösteriyor olması gerekenden fazla mı açıklayabilirseniz sevinirim

Tahlil.com Cevabı : Tıpta nötrofil lenfosit oranı (NLR), subklinik inflamasyonun bir belirteci olarak kullanılır. İnflamasyon  vücudun enfeksiyon etkenlerine verdiği koruyucu bir yanıttır. Nötrofil sayısının lenfosit sayısına bölünmesiyle hesaplanır.
Günümüzde, özellikle COVİD pandemisinde NLR, şiddetli COVID-19 enfeksiyonunun kötüleşmesi için bir erken uyarı sinyali olarak kullanılabilir .NLR ayı zamanda şiddetli COVID-19 pnömonisinin erken teşhisi ve tedavisi için de doktorlar için önemli bir belirteçtir.
NLR oranı yüksekliği aşağıdaki durumlarda görülebilir.
1.Yorgunluk
2.Kuru öksürük
3.Ateş
4.Pnömoni (zatürre)
5.Akut solunum yolu enfeksiyonları
6.Organ yetmezlikleri

Ancak belirtiğiniz NLR değeri (3.50), her ne kadar referans değerin (3,13 ve altı) üstünde çıkmış olsa da kayda değer bir yükseklik değil.Bu nedenle bu oranı tek başına bir hastalık göstergesi olarak değerlendiremeyiz.
Bu nedenle sonucu gerekenden fazla olarak değerlendiremeyiz.Normal  olarak değerlendirebiliriz.