Nötrofil Sayısı ve GFR düşüklüğü

Hocam merhaba 55 yaşında kadınım kilo sorunum yok herhangi bilinen önemli kronik bir sağlık sorunum yok. Sigara günde bir paket bu en kötü alışkanlığım. Onun dışında beslenme konusunda dikkatliyim.Kolesterol biraz yüksek 220.Onun dışında esas iki konu var kafama takılan Gfr değeri ve Nötrofil düşüklüğü Ağrılarım vardı diz, omurga Naprosin cr750 mg günde 1 adet olmak üzere toplam 15 gün kullandım 4 Temmuz 2023 de bitti. Ağrılarım da bitti artık olmuyor.2 Tablo var⚕️üniversite hastanesinde tahlilimdeTarih bölümü kesmişim ama 22.08.2023 olacak⚕️17.10.2023 tarihinde başka bir hastanede tahlil ⚕️Kreatinin ve GFR sonuçları 17.10.2023 Kreatinin 0,94e-GFR yok01.11.2023Kreatinin 0,88e -GFR 74 Kreatinin de önceki yıllarda hep dalgalı gitmiş zaman zaman iyi zaman zaman yükseliyor. Ama TİT de hep protein negatif çıkmış.Bu GFR dışında üre azotu referans aralığında hep çıkmışAlt ast de normalHocam bu Naprosin cr kullanımı dışında başka bir enfeksiyon yoktu o tarihlerde. Kan değerleri nötrofil düşüklüğü diğer yıllara göre son 4 yıldır var ama referans aralığında hep iki kez referans aralığının altına düştü. Bu da beni endişelendirdi.İki sorum olacak 1.) Bu Nötrofil değerler acaba Naprosin kullanımından mı? İlaç kullanımından 3 Ay sonra 17 Ekim'de hala düşük hatta, 22 Ağustos ilaç kullanımına daha yakın tarih ondanda düşük olması bu yüzden mi?(iki ayrı hastanede yapıldı)Eğer ondansa normal değere gelmesi ne kadar sürede olur?2.) GFR için kronik böbrek hastalığı denilir mi? Gerçekten endişelendim. Bilgilendirirseniz sevinirim

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar, sonuçlarınızı inceledim. Sorularınızı sırayla cevaplıyorum.
1.Nötrofil değerler acaba Naprosin kullanımından mı?
Öncelikle nötrofil deeğrlerinizde kayda değer bir sapma yok. Nötrofil testi hakkında kısaca bir bilgi vereyim.Nötrofil ya da NEU testi, enfeksiyon, iltihaplanma gibi duurmlarda vücudun enfeksiyon ile savaşmasına yardımcı bir tür beyaz kan hücresi olan nötrofilin kandaki ölçüsüdür. Sizde minimal bir düşme var, geçirdiğiniz basit bir üst solunum yolu bile değerlerde bu kadar sapma yapabilir. Bu kadar bir düşme önemli değildir. Zaten nötrofil düşerken yine bir beyaz kan hücresi olan lenfosit yükselmiş az bir oranda, muhtemelen bir enfeksiyon kaynaklı bir durumdur bu. Bu arada önemli bir kriter ise beyaz kan hücresi sayısının normal olması. Sizde de zaten beyaz kan hücresi yani WBC normal çıkmış 4.63 değeri ile. Nötrofil değerinin ilaç kullanımızla bir ilgisi yoktur. Nötrofil değerin için endişelenmeye gerek olmadığı düşünde

2.) GFR için kronik böbrek hastalığı denilir mi?
Evet GFR değeriniz düşük ama bu değerle kronik bir böbrek hastalığı denmez asla.Şu aşamada korkmanızı gerektiren bir durum yok.  Kreatin değerlerinizi normal olarak kabul edebiliriz.
GFR değeri ise  60 ve altına düşerse klinik olarak anlamlıdır. O zaman bir böbrek hastalığından söz edebiliriz.
 Sizde 74 çıkmış. Ancak burada Naprosin kullanımı nedeniyle bir bozukluk söz konusu olabilir.
NAPROSYN CR ile ilişkili olarak böbrek fonksiyonlarında bozulmaya yol açtığı bildirilmiştir. Bu nedenle bu ilacı bir daha kullanma konusunda doktorunuza danışmanız yararlı olabilir.