Oğlumda hepatit veya karaciğer hastalığı var mı?

Oğlum 4 ayı bitirdi 5.aya girdi. Oğlumda hepatit yada karaciger rahatsızlığı var mi genel sağlık durumu nasil?

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba çocuğunuzun değerlerini inceledik. Öncelikle bir hepatit veya karaciğer hastalığını gösteren bir bulgu yok.
Anti HBS değeri pozitif yani yüksek çıkmış bu da çocuğunuzda Hepatit B enfeksiyonuna karşı koruyuculuk olduğunu gösterir. Muhtemelen çocuğunuz doğduğunda ve takip eden ayda Hepatit B aşısı olmuş. Bu aşılarda çocuğunuzda hedefe ulaşmış ve Hepatit B ye karşı koruyuculuk ile bağışıklık gelişmiş.
HBS AG  testinin negatif olması da çocuğunuzda Hepatit B enfeksiyonu olmadığını ortaya koyuyor.

LDH yani Laktat Dehidrogenaz testinin yüksekliği de sizi korkutmasın. Çocuğunuzda 327 çıkmış ama bu değer 5 aylık bir çocuk için normal. Yaşı ilerledikçe bu değer de düşecektir. 1 yaşına kadar çocuklarda LDH 400 e kadar normal kabul edilir. Potasyum değeri de hafif yüksek ancak o da bebeğinizin 5 aylık olduğu var sayıldığında kayda değer bir yükseklik değil.

Testler arasında benim dikkatimi çeken ise tam kan sayımında yani HEMOGRAM testinde  PLT yani trombosit değeri. PLT değeri 138 çıkmış. Normalde en az 140 olması beklenir. Bir kaç hafta sonra bu testi yani Hemogram testini tekrar ettirmekte fayda var. Bu değer yine 140 ın altında çıkarsa trombosit düşüklüğü yönünden değerlendirilmek üzere bir çocuk hematoloji uzmanına muayene olması uygun olacaktır çocuğunuzun.
Belirttiğim testlerin dışında kayda değer bir sorun gözükmüyor tahlil sonuçlarında.

Çocuğunuza sağlıklı bir ömür dilerim.