Oğlumun (17 yaşında) sol lenf bezinde ağrılı bir şişme oldu sizce ne yapmalıyım?

Merhaba, Oğlumun (17 yaşında) sol lenf bezinde ağrılı bir şişme oldu. Vücudunun herhangi bir yerinde görünür bir sorun yok, ve KBB enfeksiyonu yok. KBB doktoruna götürdüm ultrason, akciğer röntgeni ve bazı kan tahlilleri istedi ve natibiyotiğe başlattı. Akciğer röntgeninde hiç bir sorun çıkmadı. Ultrasonda: Sol posterior servikal bölgede multipl (8-10adet) diffüz hipoekoik lenfadenopati izlenmektedir. Lenf nodlarndan biri 1 cm'den büyüktür (17x11.5mm)Diğer lenf nodları 1 cm'den küçüktür. Renkli Dopper Us incelemede en büyük lenf nodunda minimal vaskülarizasyon mevcuttur. Bu bölgedeki lenf nodlarını çevreleyen subkutan yumuşak dokularda ödem ile uyumlu eko artışı ve yumuşak doku kalınlaşması izlenmektedir. Ancak diğer lenf nodlarının büyük kısmında diffüz ve belirgin hipervaskülarizasyonseçilmektedir. Her iki submandibular alanda kısa aks çapı 6mm'den küçük ve fusiform şekilli natürlü birkaç adet lenf nodu izlenmektedir. bunun dışında her iki üst servikal zincirde de fizyolojik boyutlarda birkaç adet lenf nodu seçilmektedir. Sonuç: Sol posterior servikal lenfadenit. Kan tahlilinde ise: NEU 5.42; NEU%70.1;LYM1.27;LYM%16.4;MONO0.99;MONO%12..8;PLT131 çıktı. antibiyotiği 3 gündür kulanmasına rağmen şişlikde herhangi bir inme olmadı ve ağrısı arttı. Ne yapmalıyım hangi doktora gitmeliyim. Çok teşekkür ederim.

Tahlil.com Cevabı : Ağrılı lenf bezi şişmeleri genelde enfeksiyona bağlı olur. Ultrasonografik bulgular da bunu destekler nitelikte. Antibiotiğin etkisini göstermesi için 3gün erken. Ama 1 hafta içinde iyileşme olmazsa bir hematoloji görüşü almanızı öneririm.