OGTT 75 gr glukoz testi yaptırdım sonuçlarım şöyle;İnsülin Açlık; 7,0,HOMA-IR; 1,66

Merhaba 30 yaşında erkeğim.Yemek sonrası uyku hali,sık acıkma,acıkınca sinirlilik,sıkıntı gibi şikayetlerim üzerine OGTT 75 gr glukoz testi yaptırdım sonuçlarım şöyle;İnsülin Açlık; 7,0,HOMA-IR; 1,66 Glukoz Açlık; 96,Glukoz 60dk; 144,Glukoz 120 dk; 127,Glukoz 180 dk; 70,Glukoz 240 dk; 90 çıktı.Bu sonuçlara göre reaktif hipoglisemi olabilirmi birde insülin testi laboratuarda 1 gün bekleyen kan sonucundan yapıldı bu sonucu etkiler mi?

Tahlil.com Cevabı : Sorunuzu Ankara Güven Hastanesi Endokrinoloji Bölümü Sorumlusu Doç.Dr.Mustafa Cesur yanıtlamıştır.Şikayetleriniz ve OGTT sonucunuz reaktif hipoglisemiyi düşündürüyor, ancak açlık insülin düzeyinin 10'un altında olması tanıyı desteklemiyor. Bunun 2 nedeni olabilir. Birincisi insülinin laboratuarda beklemesi. Çünkü insülin protein yapısında hormondur ve 6 saatlik beklemeden sonra denatüre olur ve değeri düşer. İkincisi reaktif hipoglisemide tokluk insülin değerinizin de önemi vardır. Bu tetkikin de yapılması daha aydınlatıcı bilgi verir. Endokrinoloji bölümüne başvurmanızı öneririm.