Ortalama Kan Şekeri ve HbA1c arasında bir ilişki var mıdır?

Tahlil.com Cevabı : Ortalama Kan Şekeri ve HBA1c değerleri arasında aşağıda belirttiğimiz tablo işinize yarayacaktır.

Geriye doğru en az 20 ölçümün (açlık tokluk farketmez) ortalaması alınır. Örneğin kan şekeri ortalaması 97mg/dl iken HbA1C değeri %5 olarak düşünülebilir.
Ortalama kan şekeri değeri yükseldikçe Hb A1c değeri de yükselecektir.

Kan Şekeri                          HbA1c

 % 97 : —————————————– 5
     126 : ————————————— 6
     154 : ————————————— 7
     183 : ————————————— 8
     212 : ————————————— 9
     240 : ————————————— 10
     269 : ————————————— 11
     298 : ————————————— 12