Parathormon (PTH) yüksekliği var.Kalsiyum değerim normal.Yorumunuz nedir?

Tahlil.com Cevabı : Kalsiyum normal, PTH yüksekken ilk akla gelen D vitamini eksikliğidir.D vitamini düzeyinizi ölçtürün.
Endokrinoloji doktoruna başvurunuz.

m*** :

İyi günler , yüksek tansiyon nedeniyle 25 mg aldacton kullanıyorum halsizlik , bacaklarda karıncalanma ve uyuşma için tahlil yaptırdım.
Parathormon 80.07 ref.15-65
Vitamin D 10.00 ref. kış 10-50
Vitamin B12 256 ref 190-946
HOMA-IR 5.00 ref 2.5 dan küçük eşit
İnsülin direnc 20.06 ref 20 den küçük eşit
Glukoz 98

Tedavi amaçlı B12 ve Vitamin D takviyesi ve Matoform adlı ilaç verildi, tansiyon ilacım aldactone ve akşam aldığım ciprlex 10 mg ile uygun mudur?

Cevap:

Doktorunuz gereken tedaviyi vermiş. D vitamini eksikliğiniz var.Bol bol güneşe de çıkın.İnsülün direnciniz olduğu da anlaşılıyOR.
İnsülin direnci ile ilgili aşağıda yer alan yazılarımızı okuyabilirsiniz

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.

******* ******* :

kızım 3.5 yaşında nezle olduğu için kbb doktoruna gitmiştik.dıştan ultrasonla boğazına baktı ve 5.5mm çapında kist veya tanı koymadı birşey var dedi.kan tahlilleri yapıldı herşey normal parathormonu 69.7 çıktı.antibiyotik tedavisi verdi 10 gün sonra tekrar gelin dedi.önemli birşey mi.bilgilendirirseniz sevinirim.şimdiden teşekkürler.

******* ******* :

sayın hocam 60 gün önce akş: 89 iken ast değerim 36 idi alt ise 40 idi 45 gün geçtikten sonra akş:106 ya çıktığı halde alt 40 dan 28 e düşmüştü yine ast değerimde 36 dan 19 a düşmüştü ama aradan 15 gün sonra yine kan aldırdım.bu sefer yine akş:106 çıktığı halde alt 28 den 50 ye çıkmış, ast ise 19 dan 68 e çıkmış.hoca şekerin yüksek ondan alt ast artmıştır dedi ama 15 gün öncede şekerim 106 idi bu ama alt 28 ast 19 du.yani şekere bağlı ise 15 gün öncede 106 idi 15 gün sonrada 106 ama alt ast arasında acayip yükselme var.hocam gerçekten şeker yüksekliğinden olabilir mi yoksa 2 ay lansor kullanmıştım.14 gün klacid kullanmıştım.lansoru halen devam ettiriyorum ama klacidi bırakalı 40 gün oldu.birde 15 gündür günde 2 kez tranko buscas ile 2 kez de reflor içiyorum.bu ilaçlar karaciğer enzimlerimi yükseltmiş olabilirmi dersiniz.

Cevap:

Sizi bilgilendiren doktor haklı, bence de sizde metabolik sendrom var, buna bağlı kan şekeriniz yükseliyor ve karaciğer yağlanması oluyor. Bu nedenle de karaciğer enzimleriniz yükseliyor. Karaciğer fonsiyon testleri yüksek çıkınca yağlı yemeği kesmişsinizdir, normale dönünce tekrar bu dikkati kaybettiyseniz böyle iniş çıkışlar olabilir, yaşamtarzınızı değiştirip az ve sık beslenin, şeker ve yağı, beyaz unu azaltın ve hergün en az 30 dakika yürüyün

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.