Patoloji Sonucu Hakkındaki Yorumlarınız

Merhaba, Eşim Kronik hepatit b delta ajansız tanısı konulu küçük yaştan bu zamana kadar bu hastalıkla yaşıyor. En son patoloji yapıldı sizden talebim patoloji raporu ve diğer bilgiler doğrultusunda eşimin durumunu öğrenmek, patoloji durumu hangi durumda iyi veya hangi durumda kötü ne yapmamızı önerirsiniz. Hali hazırda gastrolog a gidiyoruz ama sizlerinde yorumlarını öğrenmek istiyoruz. Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Saygılarımla,

Tahlil.com Cevabı :

Eşinize geçmiş olsun dileklerimi gönderiyorum. Gönderdiğiniz tahlil sonuçlarını inceledim. Öncelikle ultrason sonucundan başlayalım. Ultrason sonucu normal çıkmış ancak tahlil sırasında gaz kalıntıları sebebiyle pankreas tam olarak görülememiş.
Ancak ultrason tahlilinde eşinizin karaciğeri normal görülmüş bu da tabii olumlu bir durum. Kan tahlillerinde ise demir eksikliği bulguları mevcut eşinizde. Demir eksikliği anemisini işaret ediyor kan tahlili sonuçları. Demir ve ferritin değerleri düşük çıkmış. Kan sayımında da kansızlık bulguları var.Bu durum eşinizdeki kronik karaciğer hastalığı ile ilişkili olabilir.  Demir eksikliği anemisi kronik karaciğer hastalığının sık görülen bir komplikasyonudur.
Bu yönde doktorunuz size bir tedavi planlayacaktır. Eşiniizn gastroenteroloji bölümünde muayene olması ve takip edilmesi yerinde bir karar.
Gelelim eşinizin patoloji sonucuna. Patoloji sonuçları da belirttiğiniz gibi eşinizde var olan kronik hepatit hastalığını doğruluyor. Raporda parankimde buzlu cam görünümde hepotositler görülmesi Hepatit B virüsü kaynaklı bir kronik hepatit olgusunu destekliyor. Ancak klinik olarak ilerlemiş veya kötüye giden bir hepatitten söz edemeyiz.
Şu aşamada gastroenteroloji ve enfeksiyon hastalıkları uzmanlarının kontrolünde eşinizin takipleri düzenli aralıklarla sürdürülmeli. Bu arada karaciğer fonksiyonları yönünden kan testleri, gerekirse PCR testleri ile eşinizin takipleri de uygun zaman aralıkları ile sürdürülmelidir.
Eşinize ve size sağlıklı günler dilerim.