PET BT sonucunda metabolik aktivite artışları ve hipermetabolik nodüler yumuşak doku izlenmektedir.Yorumlar mısınız?

Pet Bt yorumlarmısınız?Uterus korpus ve fundus endometrial metabolik aktivite artışları izlenmektedirsuv max. 4,9 .sağ rektus kasının anterolateral komşuluğunda hafif hipermetabolik nodüler yumuşak doku lezyonu izlenmektedir. SUV 2.4 Granülamatöz lezyon veya düşük olasılıkla malign patolojiyi temsil edebilir. Sol ana iliak mezenterik yerleşimli hafif hipermetabolik lenf nodları izlenmiş. Yaş 33 k

Tahlil.com Cevabı : Öncelikle geçmiş olsun. Size öncelikle PET incelemesi hakkında hakkında bilgi verelim.PET incelemesi esnasında Fludeoxyglucose (18F) veya fluorodeoxyglucose adı verilen ve kısaca FDG diye tabir edilen glukozun radyoaktif hale getirilmiş bir şekli kullanılır. Florodeoksiglukoz, hücrenin glukoz kullanımını gösteren bir maddedir. Bu madde hastaya damar yolu ile verilir. İnsan vücudunda kanser hücreleri normal hücrelerden daha hızlı  bir metabolik aktivitiye sahiptir.Bu nedenle bu hücreler hipermatebolik özelliklidir. Bu nedenle ,FDG bu hücrelerde daha çok tutulur ve  bu sayede tümör dokusunun yeri ve lokasyonu hakkında fikir sahibi olunur. Ancak beyin, kalp gibi organlar ile birlikte insan vücudunda meydana gelen enfeksiyon ve inflamasyon gibi olaylardan etkilenen ve aktif olarak glukoz kullanan bölgeler de FDG denen maddeyi tutabilir.

Sonuç olarak PET  BT taraması (pozitron emisyon tomografisi), vücudun herhangi bir yerinde hipermetabolik aktivite alanlarını tanımlamak için uygulanan bir görüntüleme yöntemidir.
Hastaya radyoaktif bir madde verilir ve bu madde hipermetabolik hücrelere çekilen glikoza bağlanır. Tarama bittiğinde, bu alanlar "aydınlanır". Çoğunlukla kanser hücreleri bu hipermetabolik kategorisine girer. Ancak az önce de belirttiğimiz gibi bazı istisnai durumlar da olabilir.Bu nedenle her hipermetabolik görünüm de kanser değildir.Bu nedenle PET her zaman da  kesin bilgi sağlamayabilir. Pet bulgular doktorun yapacağı fizik muayene, semptomlar ve gerekirse biyopsi ile de teyit edilmelidir.

Gelelim sizin sorunuza görüntüleme sonrası '' Uterus korpus ve fundus endometrial metabolik aktivite artışları'' bir kanser bulgusu olabilir ancak az önce de belirtiğimiz gibi kesin bir kanser tanısını da bu haliyle koydurmaz. Aynen raporda belirtilen hipermetabolik nodüler yumuşak doku lezyonu gibi.Sol ana iliak mezenterik yerleşimli hafif hipermetabolik lenf nodları da kanser yönündenmetastatik bir tutulum belirtisi olabilir.
Şu aşamada klinik taboyu takip eden doktorunuzun yönlendirmelerine görE gerekirse ilave tahliller ile tedavi ve tanı süreciniz devam etmelidir.

Acil şifalar dileriz.