Pıhtılaşma Değerleri: Koagulasyon Faktör 8 aktivite yüksekliği

Pıhtılaşma testleri için başka şehire gitmiştim fakat aradan süre geçtikten sonra iki referans dışı değer gördüm. Tekrar randevu alıp gitmem zor muhakkak giderim ama biraz panik yaptım. Özellikle faktör 8 yüksekliği hakkında bir şey bulamadım. 37 yaşında bayanım. Şimdiden teşekkür ederim.

Tahlil.com Cevabı :

iMerhabalar. Tahlil sonuçlarınızı inceledim.Evet  Koagulasyon Faktör 8 aktivite değeriniz yüksek. Birazdan bu sonucunuzu yorumlayacağım. Ancak aktive prrotein C rezistansı testinizdeki çok hafif düşüklük anlamlı değil. 0.86 ile 1.10 arası normal değerken sizde 0.85 çıkmış. Bu değerin kayda değer olduğunu düşünmüyorum.
Tabii bu arada şikayetlerinizin ne olduğu ve hangi nedenle bu kan tahlillerini verdiğinizi de bilmek gerekir. Zaten aktive prrotein C rezistansı yüksekliği problem yaratabilir damar tıkanıklığı riski yönünden,  düşüklüğü ise klinik olarak anlamlı değildir.

Gelelim Koagulasyon Faktör 8 aktivite yüksekliğine. Üst sınır 150 iken 197.1 çıkmış. Şimdi bu yüksekliği değerlendirelim.Öncelikle şu bilgiyi vermeliyim.Burada da faktör 8 aktivite yüksekliğinden çok düşüklüğü önemlidir. Düşüklüğünde ,kanın pıhtılaşması normalden uzun sürmektedir. Örneğin Hemofili hastalarında faktör VIII (8) seviyeleri düşüktür.  Faktörr 8 ne kadar düşükse, ciddi sağlık sorunlara yol açabilecek kanama oluşma ihtimali de yükselir. Sizde ise tam tersi bir durum var.
Tabii ki başta da belirttiğimiz gibi hangi nedenle bu testin sizden istediği, muayene bulgularınız ve şikayetlerinizi bilmemiz gerekse de bu yüksekliğin de direkt olarak tek başına çok anlamlı olmadığı görüşündeyim.
Sizdeki faktör 8 yüksekliği dikkat çekici bir boyutta değil. Faktör 8'in  kalıcı olarak %150'nin üzerine yükselmesi yani en az 350 ler ve üstü olması klinik bir anlam ifade edebilir. Bu kadar yüksekliklerde kişilerde venöz tromboz (damar tıkanıklığı)  riski beş kattan fazla artar. Ancak sizin değer bu kadar yüksek değil.Çok daha hafif bir yükseklik var sizde açıkçası tek başına bu yükseklik de pek anlamlı değil.
Ayrıca Faktör 8 bir akut faz reaktanı olup bazı farklı nedenlerle de yükselebilir. Örneğin, östrojen hormonu kullanımı, karaciğer hastalığı, diabetes mellitus, stres veya egzersiz durumlarında da bu tür yüksekliklere rastlayabiliriz.
Sonuç olarak belirttiğiniz değerler şu aşamada panik olmanızı gerektiren bir durum değil. Tabii ki en doğru değerlendirmeyi sizi muayene eden, şikayetlerinizi bilen ve bu testleri isteyen doktorunuz yapacaktır.
Sağlıklı günler dileriz.

Topluluk Tarafından Doğrulandı simgesi