Polikistik over var ise nasıl bir yol izlemeliyim?

Merhaba, 23 yaşındayım regl düzensizliğim var. Reglimin 2. günü yapılan testlerim bu şekilde. Polikistik over olabilir mi? Eğer polikistik over var ise nasıl bir yol izlemeliyim? Tahlillerde gözüken farklı bir sorun var mı? Bilgi almak istiyorum.

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba sonuçlarınızı inceledim. Benim gözüme çarpan en önemli detay prolaktin değerinizin oldukça yüksek olması.23.3 olan üst sınır 62.2 çıkmış. Prolaktin düzeyindeki bu yükseklik diğer hormon testleriniz üzerinde de olumsuz etki yaratmış olabilir. Bu yükseklik akla prolaktinomayı getiriyor. Prolaktinoma, hipofiz bezinizde meydana gelen ve aşırı prolaktin üretimine neden olan iyi huylu tümördür. Bunun araştırılması için hipofiz mr tahlili uygun olacaktır size.
Gelelim polikistik over sendromu tanısı için neler gerektiğine.Bu hastalığın tanısı için birden çok test ve muayene önemlidir.Belirttiğiniz test sonuçları ile direkt olarak bir polikistik over sendromu tanısı koyulamaz.
PKOS tanısı için  adet düzensizliğinin yanı sıra kıllanma ve  ultrason muayenesnde de overlerde kistlerin görülmesi önemli bir kriterdir. Şu aşamada öncelikle prolaktin değerinizin yüksekliğinin araştırılması için tercihen bir endokrinoloji uzmanına başvurmanız uygun olacaktır. Endokrinoloji uzmanı gerek görürse ultrason muayenesi ile yumurtalıklarınızı kontrol edecek ve kıllanma gibi şikayetlerinizin de olup olmadığını sorgulayacaktır.

Sağlıklı günler dilerim.