Progesteron içeren ilaçlar hamilelikte bebeğe zarar verir mi ?

  Progesteron içeren ilaçlar  hamilelikte bebeğe zarar verir mi ?

Tahlil.com Cevabı : Öncelikle şunu belirtmeliyiz bilinçsizce ve doktor kontrolü olmadan kullanılan her ilaç hamilelik sürecinde bebeğe zarar verebilir.Ancak doktorunuz gebeliğin sağlıklı bir şekilde sürmesi için ve bir riskiniz var ise, bu tür ilaçlar verebilir.Progesteron içeren ilaçların hangi durumlarda kullanılabileceğine dair aşağıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.            Progesteron ilaçları ne zaman kullanılır?1  Progesteron yetmezliğine bağlı sorunlar (premenstrüel sendrom, menstrüel düzensizlikler, benign mastopatiler, premenopoz, menopoz, luteal yetmezlik nedeni ile kısırlık), 2. Düşük tehlikesi veya luteal faz yetmezliğine bağlı tekrarlayan düşüklerin önlenmesinde