Pth Ve Ca Duşüklüğü Kalıcı Mıdır , Alzehimerı Tetikler Mi

İyi günler , ben yaklaşık 2 ay once dahiliye doktoruna gorunmustum vitaminlerime minerallerime baktırmak icin. benim kalsiyum ve pth değerim düşük çıktı, sonuçların fotoğrafını da sizlerle paylaşacağım. Ciddi bir şey olmadığını söyledi doktorum yaklaşık 1 ay kalsiyum kullandım . Bu süreçte panik atak ve anksiyete hastası olduğumu da öğrenmiştim ayrıca . 1 ay sonra başka bir endokronoloji doktoruna kontrole gittim . Daha test yapılmadan eski sonucuma bakarak birçok olumsuz şeyler söyledi. Bunun erken yaşta Alzheimer, beyin kireçlenmesine daha birçok olumsuz şeye neden olabileceğini söyledi . Değerlerime bakıldı normaldi . Sonra 2 hafta kontrol için gittiğimde yine normaldi degerlerim . 3 ay sonra gel dedi Fakat ben doktorun ilk söylediğini aşamıyorum .Bu hastalık cok mu ciddi , kalıcı mı Yine değerlerim düşecek mi? Alzheimer mı olacağım?beyın fonksıyonlarım zarar mı gorecek ilk degerlerım cok mu dusuk sızce .Tekrar doktora sorunca 15 20 yıl duserse o zaman olacagını kastettim dedi ama nafile . Çok korkuyorum. Ben bu hastalıga sahip miyim? Değerlerim hep düşecek mi? Geçici bir şey olamaz mı anlık düşmüş olamaz mı? Acıklayıcı olarak yazarsanız cok sevinirim evhamlarım dinmek bilmiyor.Tahlillerimi kronolojik olarak paylaşacağım

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Sonuçlarınızı inceledik. PTH diğer adıyla da parathormon testiniz 29.08.2023 tarihinde 10.8 ile düşük bir değerde çıkmış. PTH vücut tarafından üretilen bir hormon olan “parathormon”un yetersiz salgılanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hormon,  paratiroid bezi  tarafından üretilir. İnsanda PTH, vücut için çok önemli mineraller olan kalsiyum ve fosforun vücuttaki dengesini düzenler. Bu hormonun düşüklüğünde buna sekonder olarak kanda kalsiyum düzeyi düşer, fosfor ise yükselir. Bu da normal bir durum değildir.
PTH düşüklüğü tedavi  ve takip edilmez ise ciddi bir durumdur. Ancak sizin tanınız koyulmuş ve tedavi almaktasınız.Düzenli aralıklarla endokrinoloji doktorlarınca takip edilir ve tedaviniz de düzenlenirse sağlıklı bir hayatınız olabilir.Kalsiyum değerlerinizde de yükselme olmuş bu da tedavinin olumlu gittiğini  gösterir.
Sonuç olarak bu hastalık tanısı koyulmamış ve tedavi görmemiş kişiler için ciddi bir hastalıktır ancak sizin tanınız koyulmuş, takip ve tedavi altındasınız. Bu da gayet olumlu.Zaten 31 Ekimde yapılan testde de PTH değeriniz normal çıkmış. Bu da gayet olumlu. Ayrıca gerek alzheimer ve beyin kireçlenmesi olarak bilinen aterosklerotik olaylarla PTH düşüklüğü arasında direkt bir bağ olduğunu gösteren yeterince bilimsel kanıt yoktur. Kaldı ki zaten sizin değerleriniz tedavi sonrası şu anda normal durumda. Yani beyninize şu durumda zarar verecek bir etken yok.Bu nedenle korkmanıza gerek yok, rahat olun. Düzenli olarak bir endokrinoloji uzmanı tarafından takiplerinizi sürdürün.
Ayrıca açlık kan şekeriniz 112 çıkmış. Bu hafif yükseklik de takip edilmeli. Bozulmuş glukoz intoleransı duurmlarında olur ve şeker hastalığının habercisi olabilir. Bu yönde de doktorunuza danışabilirsiniz.
Son olarak vitamin B 12 değerinizde bir yükseklik var. 901 çokmış. Biz 1000 ve üstünü istemeyiz. Et, yumurta gibi gıdaları çok tüketiyorsanız azaltabilirsiniz. Bu konuda da takiplerinizi yapan endokrinoloji uzmanına danışabilirsiniz.
Sonuç olarak şu aşamada 3 er aylık aralıklarla bir endokrinoloji uzmanı tarafından takip edilmeniz halinde değerleriniz de kontrol altına girecek ve sağlığınız da zarar görmeyecektir.

Sağlıklı günler dileriz.