Rapor Yorumu?

Merhabalar doktorum, yoğun iş temposundan dolayı hastaneye rapor verebildim ancak detaylı analiz ve bilgilendirme alamadığım için, birde size danışmak isterim, Rapor sonucumun yanına extra olarak aylık adet günümde gecikmeler çok sık olmaya başladı, adet günümde ise bazı adetlerim yoğun olarak kan gelmesi bazılarında ise daha az kan gelmesi ve adetli olduğum da Aşırı şişkinlik aniden gelen ağrı değil sızılar. Saygılarımla doktorum teşekkür ederim kolay gelsin.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar, sonuçlarınızı inceledim, kan şekeriniz, kan yağlarınız,  karaciğer, böbrek, tiroid hormonları, B12 değerleriniz normal görünüyor. Kadınlarda yumurtalıktan salınan hormonlarınızda da bir sorun görünmüyor. ancak prolaktin hormonu denilen genel olarak süt üretimi ve adet döngüsü üzerine etki gösteren hormon seviyeniz biraz yüksek çokmış. Bu da adet düzensizliği veya adet kanamalarında artma veya azalma şeklinde kendini gösterebilir. Prolaktin denilen bu hormon genel olarak gebelerde süt üretimi ve adet döngüsü üzerine etkilidir.

Ancak tüm bu sonuçların sağlıklı değerlendirilebilmesi için bazı görüntüleme yöntemlerinin de tetkiklere eklenmesi gereklidir. Bu tetkikler yumurtalıkların ve rahimin ultrasonografi ile incelenmesi ve hipofiz MRI denilen tetkiklerin yapılmasıdır.

Eğer daha önce adetleriniz düzenli ve son zamanda aniden bu sorun ortaya çıktı ve kanama miktarınızda ani değişiklikler oldu ise bu iki görüntüleme yöntemi yapılmasının faydası vardır. tetkikleriniz yapıldıktan sonra sonuçları ile birlikte değerlendirebiliriz.

Sağlıklı günler dilerim.