Referans 0.99 HIV testi

Hocam merhaba buğün hıv testi yaptırdım ve aklım karıştı referans aralıgı 0.99 olan testin sonucu 0.138 yazıyor normal deger negatif denmiş testi yapan dr ye sordum sorun yok diyor negatifsiniz diyor 0.99 un arkasına 0 koy 990 olarak degerlendir diyor bir 0.138 iz 13 olarak okunur diyor birşey anlayamadım bu test sonucu negatifmi kabul ediliyor nasıl açıklamasını yapabilirmisiniz teşekkür ederim

Tahlil.com Cevabı :

Sonuncunuz net bir şekilde tartışmasız negatif. Gelelim nedenine, 0.99 un altı olan sonuçlar negatif olarak kabul ediliyor test sonucu raporunuza göre. Bu demekki 0.99 un üstü olan 1 ve 1 in üstü değerler de pozitif kabul ediliyor. Yani poxitif bir sonuç 1.1, 1.2 veya 2.2 gibi 1 in üstü olmalıdır. 0. ile başlayan test sonucu değerleri ise negatif kabul edilir. Yani 0.99 un altı olan değerler negatiftir. 0.138 çıkan değeriniz de zaten 0.99 un çok çok altında. Sonuç olarak 0.138, 0.246, 0.455 gibi 0. ile başlayan değerler negatiftir.
Sonuç olarak testiniz kesin olarak negatif.İçiniz rahat olsun.