RF değerim 654 çıktı. Normal kan testlerimde de sadece RF değeri anormal yüksek çıkıyor. Nedeni nedir ve ne yapmam gerekir.

Merhabalar. Ben 31 yaşındayım. El eklemlerimde olan ağrılarım var. Yaklaşık 2 yıl öncesinden yapılan kan tahlillerimde RF değeri yüksek çıkmaya başladı. Romatoloji bölümüne gittim. Son yapılan kan testine göre iltehapla ve romatoit artritle ilgili tüm sonuçlar normal çıkarken RF değerim 654 çıktı. Normal kan testlerimde de sadece RF değeri anormal yüksek çıkıyor. Nedeni nedir ve ne yapmam gerekir. Teşekkürler

Tahlil.com Cevabı : RF yukardaki yazıda da okuduğunuz üzere bir çok durumda yüksek çıkabilir.Nedenini araştırmak üzere ilave tahliller de yapılmalıdır.Tercihen bir Romatoloji uzmanı veya fizik tedavi uzmanına danışmalısınız.