Saç Dökülmesi Sebepleri ve Tahlillerim

Saç dökülmesi için kan sonuçları şöyledir. Saçlarım çok dökülüyor.Bu yüzden kan vermiştim. Değerlerim nasıl?

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Tahlil sonuçlarınızı inceledik. Saç dökülmesine yol açabilecek 2 testiniz normal dışı çıkmış.

Bunlardan birincisi ferritin. Ferritin vücudunuzdaki demir depoları hakkında bilgi verir. Demir eksikliği de saç dökülmesinin sebeplerinden biridir. Sizde ferritin değeri 9 çıkmış. Bu düşük. Biz kadınlarda ferritin değerinin en az 20 hatta ideal olarak 30 olmasını isteriz. Bu yönde vücudunuzdaki demir depolarının doldurulmasına yönelik bir tedavi planlanması gerekebilir.
Beraberinde ise demir içeren gıdalar tüketmelisiniz. Demir içeren belli başlı besinleri  aşağıda görebilirsiniz.
Kırmızı etler, sakatatlar, kümes hayvanları ve özellikle hindi, balık ve deniz ürünleri zengin birer demir kaynağıdır. Yumurtalar, süt ürünleri, baklagiller, kuruyemişler ve yağlı tohumlar, koyu yeşil yapraklı sebzeler, tam tahıllar, meyveler ve özellikle kurutulmuş meyveler demir oranı yüksek gıdalardır

Bir diğer normal olmayan testiniz de folat diğer adıyla folik asit. Bu testin düşüklüğü de saç dökülmesine sebep olabilir.Folat değeriniz 3.5 çıkmış. Bunun da normal değerler aralığına çıkması gerekir. Bu eksikliğe yönelik folik asit içeren ilaçların size reçete edilmesi gerekebilir. Ayrıca yine folik asit içeren brokoli, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler, brüksel lahanası  ve bezelye gibi besinleri tüketmenizde yarar var.

Bu 2 test dışında diğer testleriniz normal ve saç dökülmesi yönünden bilgi vermiyor.

Sağlıklı günler dileriz.