Semen Anali̇zi̇ Hami̇li̇li̇ğe Engel Mi̇?

Semen analizine göre hamile kalmaya engel mi? İleri hareketlilik oranı düşük gibi. Hamile kalamıyorum.

Tahlil.com Cevabı :

Semen analizi raporunu inceledik. Likefaksiyon fonksiyonunda problem çıkmış. Likefaksiyon semenin çözünürlüğü anlamına gelir. Cinsel ilişki sonunda ejakülasyon yani meninin boşaltılması sırasında akıcı olan ve veziküla seminalisin salgıladığı "protein kinaz" enziminin etkisiyle pıhtılaşan  semen 10-20 dakika içerisinde kendiliğinden eriyebilmeli yani likefiye olmalidır.
Sizin sonuçta bu likefaksiyon süresi 20 dakikanınçok  üstünde 1 saat üstü çıkmış. Bu normal değil. Likefaksiyon  uzaması gibi bir aksaklık semen viskozitesinin yani kıvamının arttığını gösterir ki bu da istenmeyen bir durumdur. Erkekte prostat bezi kaynaklı sorunlarda görülebilir. Bu konuda bir üroloji uzmanı muayene ve tahliller sonrası daha detaylı bilgi verebilir.
Bunun dışında semen analizinde ileri hızlı hareketli sperm % 30 çıkmış. Bu oran çok kötü değil. % 32 ye kadar normal kabul edilir. Sizin tahlilde çıkan % 30 kabul edilebilir bir oran ve bize göre hamile kalmanıza engeL değil. Ayrıca normal sperm oranı da gayet iyi çıkmış.Anormal sperm oranı da % 15 de kalmış. Bu da iyi bir sonuç.
Sonuç olarak likefaksiyondaki sorun dışında semen analizinde kayda değer bir sorun gözlenmiyor.
Sağlıklı günler dileriz.