Sizce insülin direncim var mı?

Merhabalarİnsülin direnci mevcut mudur ? Şeker hastalığı ile ilgili bir problem var mıdır ? Alınması gereken bir önlem gerekli midir ? İyi çalışmalarGlukoz 95Insulin 12.7Hb1 ab1c 5.5%

Tahlil.com Cevabı :

Ülkemizin yaşamakta olduğu deprem afeti dolayısıyla geçmiş olsun dileklerimi sunarım.

Açlık kan şekeri ve açlık insülin değerlerinizi kullanarak  un hesapladığıma göre insülin direnciniz mevcuttur. Bunu hesaplarken de bir formülden yararlanıyoruz.

İnsülin direnci HOMA-IR değerinin hesaplanmasıyla anlaşılır. Bu değerin 2,5 'un altında olması istenir.

Açlık kan şekeri (glukoz) değeri X  İnsülin değeri / 405 ile ifade edilen bir formülümüz vardır.

Sizin değerlerinizi buna uyguladığımızda ise, Açlık kan şekeri (glukoz) değeri (95)  X  İnsülin değeri (12.7)  / 405 hesaplaması ile değeriniz 2.97 çıkmakta, bu değer de 2,5 un üstünde olduğu için insülin direnciniz var olarak değerlendiriyorum.

İnsülin direnci yüksek kişiler şeker hastalığına adaydır. Bu yüzden beslenmenize dikkat ederek şeker ve unlu gıdalardan kaçınmanız gerekmektedir. Yürüyüş yapmak insülin direncini azaltır.

İnsülin direnci yüksekliğinde bir endokrinoloji uzmanına başvurmanız gerekmektedir. İlaç tedavisi gerekip gerekmediğine doktorunuz karar verecektir.

Ancak son 3 aylık açlık kan şekeri ortalamanızı gösteren  ve 5.5 çıkan HBA1C değeriniz ise normal sınırlarda. Bu da sağlığınız yönünden olumlu bir değerdir.

Fakat bazı değerlerinizde daha sorun var. Bunları da gönderdiğiniz tahlil sonuçlarını inceleyerek saptadım. Sırasıyla:

1.D vitamini değeriniz oldukça düşük.13.8 çıkmış. Bunun en az 30 olmasını bekliyoruz. Bu yönde bir tedavi almalısınız.
2.Kolesterol değerinizde hafif yükseklik var. 218 çıkmış. Diyet ve egzersizle bu değerin normale ineceğini düşünüyorum.
3.Bir karaciğer fonksiyon testi olan ALT değeriniz de 49 çıkmış. Bu da yüksek bir değer. Kiloya bağlı karaciğerinde yağlanma başlamış olabilir. Bu yönde de doktorunuz ilave tahliller isteyebilir.

Sağlıklı günler dilerim.