Smear Testi Sonucumu değerlendirir misiniz?

Merhaba Hocam, 24 yaşındayım. Ağustos ve Eylül ayında olmak üzere iki kere Smear Testi yaptırdım. İlk yaptırdığım testin sonucu Ascus çıkmıştı, doktorum kolposkopi yapılmasını önerdi fakat o dönem genital enfeksiyonum vardı, ben de ve asistan doktor kolposkopiden ziyade, enfeksiyonum iyileştikten sonra tekrar Smear testi oldum ve yorum kısmında; Incelenen yayma preparatin zemininde nadir polimorf nüveli lökositlerin varlig: izlenmektedir.Yassi epitel hücreleri intermedier ve süperfisiel tip hücrelerden olusmaktadir. Endoservikal hücreler az sayida düzenli tek hücreler halinde izlenmektedir. Yaymada spesifik enfeksiyon, displazi ve malignite bulgusu izlenmemistir. Yazmaktadır. Bu ne demektir? Endişelenmem gerek mi?

Tahlil.com Cevabı :

Sonucunuz çok iyi çıkmış. Raporda belirtilen ''Yaymada spesifik enfeksiyon, displazi ve malignite bulgusu izlenmemistir.'' açıklamasını sizin anlayabileceğiniz şekilde ifade edelim.  Dispazi, bir dokuyu oluşturan hücrelerde kanser öncüsü olabilen anormal hücrelerin varlığı  anlamına gelir.Yani kanserin bir ön habercisi olabilir. Ancak sizde bu durum izlenmemiş. Yani Eylül ayında yapılan smear testinizde anormal görülmemiş. Bu da gayet iyi bir sonuç.
Eğer displazi görülmüş olsa idi bu anormal bir durum olurdu. Displazi olmadığı için de zaten malignite yani kanser bulgusuna da rastlanılmamış.
Burada size doğru uygulama yapılmış.1 ay sonra smear testi tekrarlanmış ve o da normal çıkmış. Bu durumda tercihen 6 ay sonra bir test daha yapılabilir kontrol amaçlı olarak. O da normal çıkarsa bundan sonra her kadının olduğu gibi sizin de yıllık olarak bu smear kontrollerini yaptırmanızı öneririz.
Raporda belirtilen: Yassi epitel hücreleri intermedier ve süperfisiel tip hücrelerden olusmaktadir ifadesi de normal olup endişe verici bir durum bulunmamaktadır.
Endişelenmenizi gerektiren bir durum yok bize göndermiş olduğunuz tahlil sonucuna göre.
Geçmiş olsun, sağlıklı günler dileriz.