Son Usg Raporunda Yazan Hipoekoik Alan Riskli mi?

Merhaba. Annemin son çekilen batın usg sonucunda safra kesesi komşuluğunda hipoekoik alan yazıyor. Daha önceki mr ve renkli bt sonuçlarıda ektedir. Bahsi geçen hipoekoik alan daha önceki ile aynı mıdır? Yoksa metastaz ya da kötü bir şey olabilir mi? ( meme ca geçmişi var, tümör markerleri normal. Karaciğer enzimleri de normal. 1 sene önceki pet sonucu da normal )

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Öncelikle sizi hipoekoik alan veya lezyon konusunda bilgilendirelim. Hipoekoik lezyon veya alanların iyi ya da kötü huylu olabilmesi mümkündür.  Eğer bir lezyon çevre dokuya göre daha daha az yansımaya yol açıyorsa, yani daha koyu görünüyorsa buna hipoekoik denir. Bu tür lezyonlar  solid lezyonlardır. Bunların içi genellikle sıvıyla değil, hücreler ve doku ile doludur ancak kanser yönünden net bir bilgi vermeyebilir. Bu sebeple ileri tahlil yöntemleri ile birlikte daha detaylı değerlendirilmesi gerekebilir.Zaten sizin son 28 Mayıs tarihli batın ultrason tahlili değerlendirilmesinde de bu lezyonun daha detaylı incelenmesinin daha sağlıklı olacağı konusunda bilgi verilmiş.Hipoekoik alanın kesitsel yani küçük kesitler halinde ve çok daha detaylı incelenmesi önerilmiş. Bu konuda da özellikle karaciğer MR tahlili çok daha detaylı bilgi verecektir. bu tür ileri bir tahlile gerek olabileceği belirtilmiş. Her ne kadar önceki muayenelerde tümör markerları ve karaciğer testleri normal çıkmış olsa da bu kan testlerinin de tekrar değerlendirilmesi de uygun olacak görüşündeyiz.
28 Mayıs tarihli son ultrason raporunda gözlenen 18x14 mm boyutlarındaki hipoekoik alan önceki incelemelerde belirtilmemiş.

Sonuç olarak şüpheli alanın görüldüğü karaciğer odaklı MR tahlili ve tümör markırı ve karaciğer testleri ile birlikte daha detaylı bir incele uygun olacak görüşündeyiz. Geçmiş olsun dileklerimizle,