Soru Sormuştum Size

Size soru sormustum testim kacıncı nesil diye hatırlamamız icin siz hiv testi kesin süre 6 ay demisiniz.BENDE yeni farketim korunmasız iliskiden sonra ilk testimi 6 eylül 2023 yaptırmısım son testim de 15.05 2024 baktımızda 6 ayı 180 günü gecmis oluyor sizcs pcr yapmam gerekmi cünkü pcr nin Pahalı ve heryerde bulunmadıgı söyleniyor ona göre yaptırcam?(BİR SORUM DAHA VARDI önceki sorumda atlamısım benim 6 yıl veya daha eski bir korunmasız iliskim olmıstu benim size dosyalar bölümünden gönderdigim testler 6 yıl veya 8 yıl önceki olan korunmasız iliskimden hiv icin kesin bilgi verirmi?))) Hiv Var ,yok gibi kesin bilgiBİRDE MİNE HOCAM hiv antikor testlerine hep 90 gün yeterli diyorlar hep.6. Ay kesin sonuc anladım hocam.. ama 90. Gün yapılan hiv antikor en azından BENİM dosyanıza gönderdigim testler tam olmasada büyük ölcüde doru sonuc verirmi 90.günde .???YANİ 6 .AY YAPILAN HİV TESTİ %100 ise 90. Gün yapılan hiv testi %100 e yakınmıdır. Dogrulugu.GENEL OLARAK BENDE HİV YOK DİYEBİLİRMİYİZ GÖNÜL RAHATLIGI İLE

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar, korunmasız ilişkinizin üzerinden 6 ay geçmiş ise artık yapılan testler %100 doğru sonuç vermektedir. Bu durumda ayrıva PCR testi yaptırmanıza gerek yoktur. Aynı zamanda bu test 6 veya 8 yıl öncekikorunmasız ilişkiler için de geçerlidir. Sizin daha önceki korunmasız ilişkileriniz  6 ay, 6 yıl, 8 yıl yani hepsi için son yapılan testiniz  negatif ve siz de HIV görünmüyor, içiniz rahat olsun. korunmasız ilişki sonrası 90. gün yapılan testler %95 doğru sonuç vermektedir, ancak %100 diyebilmek için 6 ay sonra yapılan bir Elisa testi daha gereklidir. Ancak sizin durumunuzda zaten 6 ay geçtiği için rahat olun, sizde sorun görünmüyor.

Sağlıklı günler dilerim.