Sperm Kültüründe Gram Pozitif Kok

Merhabalar, sperm kültür sonucumu fotoğraf olarak sizinle paylaşıyorum değerlendirir misiniz? Spermde patojen bakteri üremedi derken? , Nadir Gr(+) kokların görüldüğü belirtiliyor. Spermde gram (+) kokların görülmesi normal mi ya da neyi ifade ediyor?Birkaç yıl önce de benzer şikayetlerle ürolojiye gittiğimde sperm kültür testimde Staphylococcus epidermidis(bu da Gr(+) bakteri sanırım emin değilim siz daha iyi bilirsiniz tabi) üremişti ve epey süre antibiyotik tedavisi gördüm.Ayrıca Lökosit ve Epitel için herhangi bir değer verilmeksizin görülmedi şeklinde belirtilmesi neyi ifade ediyor ? Şimdiden teşekkürler.

Tahlil.com Cevabı :

İyi günler. sperm kültür ve gram boyama sonucunuzu inceledim, sperm normalde steril bir sıvıdır, enfeksiyonlar dışında bakteri ihtiva etmez. Ancak spermin alınması sırasında elden veya peniz ucu derisinden nadiren bakteri bulaşı olabilir, gram pozitif bakteriler buralarda normal deri florası içinde olup, kültür alınması sırasında tek tük bulaşabilirler. Bu nedenle sperm kültürü. gram boyama ve mikroskopik inceleme birlikte değerlendirilmelidir.

Spermde bir enfeksiyon varlığı veya prostat  enfeksiyonunda spermde aynı zamanda lökosit denilen(akyuvar) hücreleri de görmemiz gereklidir. Sizin sonucunuzda lökosit görülmemesi ve sadece çok az sayıda gram pozitif kok görülmesi de spermin alınması esnasında elden veya pen*s ucundaki deriden bulaş olduğu anlamına gelir.Bu sonuca göre kültür temizdir.

Sağlıklı günler dilerim.