Sperm sayım düsük mü?

Hocam sperm sayım düsükmü 10 milyon miktar:3 ml sperm sayisi:10mil/ml gorunum opak viskosite azalmis lifaksiyon 40dk ph 8 %62 ileri hare.%8yavas hare.%4 yerinde hare.%26 hareketsiz normal form%62 bas anamolisi%12 boyun anamolisi %11 kuyruk %15 4.1 mil/ml yuvarlak hucre lokosit normal sayildi

Tahlil.com Cevabı : Normalden biraz düşük fakat sperm sayısının yanında ileri hızlı harekete sahip normal morfolojide sperm yüzdesi de önemlidir ve sizin bu değerleriniz gayet iyi. Sperm örneği verirken uygun şartların olmaması ve en az 3 günlük cinsel perhize uyulmaması sperm sayısının düşük çıkmasına neden olabilir.