Spermiogram tahlil sonucu yorumlamanızı bekliyorum değerli hocalarım .

Spermiogram tahlil sonucu yorumlamanızı bekliyorum değerli hocalarım askerim zamanım olmadı için gösteremedim şimdiden teşekkürler

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar, sperm tahlil sonucunuzu inceledim. Genel olarak değerler gayet iyi. Bu parametrelerden en önemlisi progresif hareketli spermdir.Bu düz bir çizgide düzgün ilerleyen sperm hücrelerini ifade eder.Bu düzgün ve ileri hareket eden sperm hücreleri çocuk yapmada erkek için önemlidir. Sizde de referans değerlerde çıkmış.İstediğimiz gbi yani.
Hareketsiz sperm de istemediğimiz sperm hücresidir. Bunlar çocuk yapmaya engel olabilir. Sizde de 25 ile düşük bir rakam çıkmış. Ve yeşille yani normal olarak gösterilmiş.Normal sperm oranınız da % 70 ile normal aralıklarda ve istendiği gibi yeşille gösterilmiş. Bu da gayet iyi.
Bunlar dışında sperm görünümü, miktarı, vizkositesi, sıvılaşma süresi normal çıkmış. Aglütinasyon da istediğimiz gibi YOK olarak çıkmış.
Tek normal dışı değer ise yavaş hareketli sperm sayısında çıkmış.Ancak diğer sonuçlarınızdaki normallik ile birlikte değerlendirildiğinde ise bu sperm tahlilini normal olarak kabul edebiliriz.Anormal sperm hücreleri de normal oranda çıkmış. Yani problem yaratacak anormal sperm hücresi sayınız bulunmuyor. Bu da gayet iyi.

Hareketli spermlerin toplam sperme oranının %40 olması istenmektedir. Yani her 10 spermden 4’ü hareketli olmalıdır. Sizde de bu yönde bir sorun görülmüyor.
Sonuç olarak sperm tahlilinizin çocuk sahibi olmanıza engel bir sonuç içermediğini söyleyebiliriz.

Sağlıklı bir askerlik diliyorum.