Sprem testini açıklar mısınız?

Hocam sprem testini aciklarmisinz. teskkur ederm. testimde normal olmayan seyler var aciklik getirirmisinz.. vikosite 10 cm likefaksiyon 240 dk diger degerlerim normal. bide soyle bi not var: sivilasma suresi uzun oldugu icin hareket incelemesi yaplmamistr... bide her sahada 3 5 lökosit ve yapisik spermatozoid hucreler goruldu. nedir bunlr tsk ederm..

Tahlil.com Cevabı : Tahlil.com'a spermiogram tahlili yorumlanmasına dair bir çok soru gelmekte, sperm tahlilleri hakkında bilgi almak ve sperm tahlillerini merak eden ziyaretçilerimize bir referans olması dileğiyle, spermiogram testinin normal değerlerini yayınlıyoruz. Ancak burada unutulmaması gereken önemli bir nokta da, sperm tahlili sonuçlarının bir çok parametreye bağlı olarak değerlendirilmesidir. Spermiogram sonuçlarını en doğru yorumlayacak kişi ise, hastanın klinik bulgularını bilen ve muayenesini yapan üroloji uzmanıdır. Spermiogram Normal Değerleri: Sperm Hacmi (Volüm) : 2 - 6.0 mlpH: 7.2 - 8.0 Konsantrasyon: 20.000.000 milyon/ml den fazla olmalıdır Total sperm sayısı: 40.000.000 dan fazla olmalıdır Motilite ( Hareketlilik): Ejakulasyonu takiben 1 saat içinde spermlerin %50 veya daha fazlasının ileri progresyon ( hareket) göstermesi (a + b kategorisinde); veya %25 yada daha fazlasının hızlı (a kategorisinde) progresyon göstermesidir. Morfoloji ( Spermlerin ޞekli) : En az % 30 sperm normal morfolojide olmalıdır Kruger testinde ise bu oran en az % 14 ve üstü olmalıdır Vitalite:Spermlerin (canlılığı ) : % 75 veya üzerinde canlı sperm bulunmalıdır Viskosite ( kıvam) : Normal olmalıdır.Artmış olmamalıdır Görünüm ve Renk: Meni normalde homojen, gri-opak olmalıdır Mikroskopik muayene: Mikroskopik muayenede eritrosit görülmemlidir.Lökosit sayısı ve oranı da yüksek olmamalıdır. Yuvarlak hücre sayısı 5 milyondan az olmaldır. Aglütinasyon: Normalde olmamalıdır.