Erkekte Gardnerella vaginalis ve Ureaplasma parvum pozitifliği

Merhaba 28 yaşındayım. En son geçtiğimiz sene Ağustos ayında korunmasız cinsel ilişkiye girdim. Yeni bir ilişki içerisinde olduğum için tedbiren test yaptırdım, yaşadığım bir problem bulunmamakta. Tahlil sonuçlarımda iki unsurun pozitif olarak yer aldığını gördüm. Konu ile ilgili nasıl aksiyon almamı önerirsiniz?

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Tahlil sonuçlarınızı inceledim. Tahlil sonucunda cinsiyet olarak erkek olduğunuz anlaşılıyor...
Cinsel yolla bulaşan hastalıklara dair çeşitli tahliller yapılmış.
Negatif çıkan test sonuçlarınızı açıklayalım önce. Bel soğukluğu yönünden Neisseria testiniz negatif çıkmış.Ayrıca yine cinsel yolla bulaşan enfeksiyon yol açan Mycoplasma ve Chlamidya bakterilerine dair testler de negatif çıkmış.
Frengi etkeni olan trepenoma pallidum testi de negatif çıkmış. Herpes yönünden HSV 1 ve HSV 2 testleri de negatif çıkmış.
Üretrit denen enfeksiyona yol açabilen Üreaplasma ürealticum testi de negatif çıkmış.

Gelelim pozitif çıkan sonuçlarınıza. Burada anlamadığım bir nokta var. Muhtemelen bu testlerin yapılmasını siz talep etmişsiniz. Ve gönderdiğiniz test sonuçlarını da incelediğimde bu testlerin önemli bir maaliyeti de bulunmakta.
Açıkçası 2  pozitif çıkan testlerden Gardnerella Vaginalis testinin size neden yapıldığına anlam veremedim. Adı üzerine bu mikroorganizma vajinada ürer ve o nedenle adı Gardnerella vaginalis ve erkeklerde enfeksiyon etkeni olması beklenmez. Bir erkeğe bu testin yapılmasını açıkçası anlamlı bulmadım. Gereksiz bir test yapılınca da gereksiz yere kafanız karışıyor. Zaten bu nedenle testin altına ''Gardnerella vaginalis erkeklerde üretrit nedeni olduğuna dair yeterli veri yoktur. Gardnerella vajinalis genitoüriner sistemde flora bakterisi olarak bulunabilir. Klinik veriler eşliğinde değerlendirilmesi önerilir.'' notu düşülmüş.. Burada anlatmak istediğim  bu test rutin olarak erkeğe yapılmamalıdır. Ancak sizde üretrit şüphe duyan bir üroloji doktoru ancak  ayırıcı tanıda hiç bir şey bulamazsa en son isteyeceği tahlillerden biridir.

Açıkçası bu pozitiflik sizi korkutmasın, eğer üretrit yönünden bir şikayetiniz yoksa bu pozitifliği asla klinik olarak anlamlı bulmuyorum.
Gelelim pozitif çıkan diğer sonuca.Ureaplasma parvum pozitif çıkmış. Bu da çok sık yapılan bir tahlil değil erkeklerde enfeksiyon etkeni olarak pek görülmez. Zaten bu sonucun altına da not düşmüşler. ''Ureaplasma türleri alt genital sisteminde kolonize bakteriler içinde yer almaktadır. Klinik veriler eşliğinde değerlendirilmesi önerilir.'' Bu  bakteri de notta belirtildiği üzere alt genital sistemde kolonize olan yani aslında enfeksiyon oluşturmadan yer alan zararsız bir bakteridir.
İnsan vücudunda kolonizasyon, mikroorganizmaların konakçı organizma üzerinde veya içinde yaşadığı, ancak vücutta  hasara neden olmadığı durumlarda görülür. Açıkçası bu pozitifliliğin de çok anlamlı olmadığını düşünüyorum.
Zaten siz de bir şikayetiniz olmadığını belirtmişsiniz.
Eğer bir üretrit şikayetiniz yoksa ( erkeklik organından akıntı gelmesi, idrar yapan sızı gibi bu iki pozitifliği de çok önemsemeyin.

Sizlere önerim bu tür maaliyeti yüksek olan testleri mutlaka bir enfeksiyon hastalıkları uzmanı veya üroloji uzmanına danışmadan yaptırmayın.Hele PCR yöntemiyle yapılan testler normal testlere göre çok daha pahalıdır ve ancak muayene sonrası doktorun istemesiyle anlamlıdır.

Sonuç olarak bu iki pozitiflik için de bir şikayetiniz yoksa endişe edecek bir durum yok ancak bir şikayetiniz varsa bir üroloji uzmanına muayene olun ve muayene sonrası gerek görürse size antibiyotik tedavisi başlanacaktır.
Bu arada bu 2 enfeksiyon da kronikleşme eğilimi pek olmayan ve kolaylıkla tedavi edilebilen enfeksiyonlardır.

Sağlıklı günler dilerim