Tahlil sonuçları: PLT, LDL kolesterol, Tg ve Mono % değerlerim.

Plt değerim Ldl kolesterol değerim Tg değerim Mono % değerlerimi yorumlar mısınız?

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Merak ettiğiniz test sonuçlarını sırasıya yorumlayalım:

1.TG (Tiroglobulin) testi: TG testiniz 46.1 çıkmış. Üst sınur 40. Yani az da olsa yüksek. TG yüksekliği başta Hashimato hastalığı olmak üzere çeşitli tiroid bezi hastalıklarında yüksek çıkabilir. Her ne kadar TSH, Serbest T3, Serbest T4 değerleriniz normal olsa da bir endokrinoloji uzmanına danışmanız uygun olacak.Zira Haşimato hastalarında bu testler normal de çıkabilmektedir. Bu nedenle tiroid ultrason muayenesi ve Anti TPO gibi ilave testlere gerek olabilir. Tanı koyulması için. Bu nedenle bu yönde endokrinoloji bölümüne muayene olmanızda yarar var.

2.LDL Kolesterol: LDL kolesterol kötü kolesteroldür. Bu testin bu nedenle sizde olduğu gibi yüksek değil düşük çıkmasını isteriz. Bu testin yüksekliği kişide kalp hastalıkları için potansiyel bir risk varlığını gösterir. Ancak üst sınır 100 ilen sizde  112.2 çıkmış. Yani aşırı ve endişe duyulacak bir duurm da yok. Düzenli egzersiz, diyet ve hayvansal yağlardan uzak durmak bu hafif yüksek çıkan değeri düşürebilir. Bu yükseklik sizi korkutmasın ama şimdiden önlem almanız uygun olacaktır daha yüksek çıkmasına karşı.

3.PLT değeriniz  465 çıkmış.Bu kan pulcuğu olarak da bilinen ve kanama durdurma özelliği olan bir kan hücresidir. Trombosit olarak da bilinir. 450 lere kadar normal kabul edilir. Burada da hafif bir yükseklik var. Bu değeri düşürmek için sizin yapacağınız özel bir şey veya ilaç yok. Ancak kayda değer bir yükseklik değil. Bu değerin üstüne çıktığı durumlarda örneğin 500 ve üstü sonuçlarda bir hematoloji uzmanına başvurabilirsiniz. Şu haliyle dikkate alınacak bir yükseklik olmadığını belirtebilirim.

4.Mono yüzdesi değeriniz düşük çıkmış.Ancak bu da önemsenmiyecek bir düşme. Ayrıca diğer kan sayım hücrelerinizin dağılımında da bir sorun yok. Kan sayım yani hemogram testiniz ana hatlarıyla normal çıkmış. Bu testde de kayda değer bir anormallik görmüyorum.

5. Sormamışsınız ama değerlerinizi incelerken fark ettim D vitamini değeriniz düşük. Bu yönde tedavi almanız gerekebilir.25 Hidroksi Vitamin D değeriniz 9.57 çıkmış. Bu düşük bir değer. 30 ların altında olması pek istenmez. Bu yönde doktorunuz bir tedavi planlayacaktır. Ayrıca doğal D vitamini kaynağı olarak bol bol güneşlenmenizi öneririm.

Sağlıklı günler diliyorum.