Tahlil sonuçlarım mutfakta çalışmaya uygun mu

Portör muayenesi ve raporu sonuçlarım mutfak departmanında çalışmaya uygun mu ne tür bir parazitim var.

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba, gönderdiğiniz sonucu inceledim. Tek bir tahlil sonucu göndermişsiniz. O da boğaz kültürü testi sonucu ve normal boğaz florası bakterileri şeklinde sonuçlanmış.

Bunun dışındaki diğer tahlillerinizi de inceledim. Hepsi normal çıkmış.

HBsAg ( ELISA) NEGATİF çıkmış yani kanınızda Hepatit B virüsü yok. Burun ve gaita kültür sonuçlarınızda normal çıkmış. Hastalık yapıcı mikroorganizmalar olan Salmonelle ve Shigelle bakterileri kültürünüzde ürememiş. Burun kültüründe de aynı boğazda olduğu gibi normalde olması gereken mikroorganizmalar üremiş. Bunların üremesi normal olup normal dışı hastalık yapıcı bir mikroorganizma ürememiş.

Sonuç olarak gerek boğaz, gerek burun ve gerek de gaita kültür sonuçlarınız temiz çıkmış. Kan tahlili de HEPATİT B yönünden temiz çıkmış.

Bu sonuçlarla tamamen normal ve mutfakta çalışmanıza engel bir durum yok.

Her ne kadar test sonucunuzda parazit ve yumurtası görüldü şeklinde bir ibare olsa da burada bir yanlışlık yapıldığı görüşündeyim.
Eğer bir parazit ve yumurtası görülmüş olsa idi, bunun adı ( giardia, e histolica, amip gibi) raporda belirtilirdi. Muhtemelen görülmedi yerine görüldü şeklinde  rapor şehven yazılmış

Sağlıklı günler dilerim.