TAHLİL SONUÇLARIMIN TAKİP DURUMU

Merhaba hocam kolay gelsin; 29 YaşındayımHocam 5 Mayıs 2021 tarihinde kanımda sifiliz çıktı. Tahlil sonuçlarımın durumunu öğrenebilir miyim. Çok kafama takıyorum başka bir şey çıkar mı diye. Biraz takıntılıyım internetteki bilgilere çok bakıyorum.En ufak birşeyde acaba onla ilgilimi diye aklıma geliyor.Tahlil Sonuçlarım ve Kullandığım ilaçlar 05.05.2021VDRL-RPR : POZİTİFTPHA : 1/2560Deposilin 2,400,000 Haftada 1 Kez 3 Hafta Boyunca--01.06.2021HBSAG : 0.27 NegatifANTİ HCV : 0,07 NegatifANTİ HİV : 0.31 NegatifTPHA : 1/2560 PozitifMonodoks 100mg Kapsül Ciprasid 500 Mg--05.07.2021TPHA : 1/1280 PozitifMonodoks 100mg Kapsül Ciprasid 500 Mg Azıtro 500MG 3 FİLM TB--17.08.2021TPHA : 1/2560 PozitifVDRL-RPR : 1/4 ANTİ HİV : 0.27 Negatif--02.12.2021VDRL-RPR ( Titrasyon ) : 1/8 Pozitif--VDRL NİN 1 / 4 DEN TEKRARDAN 1 / 8 OLMASI NORMALMİ HOCAM VE ANTİ-HİV TESTİNE YADA BAŞKA BİR TESTE GEREK VARMI.--Hocam birde o yukardaki ilaçları kullandıktan sonra dilimin arka tarafında pamukçuk gibi bir şey oluştu. Cildiye doktoruna gittim kullandığın ilaçlara bağlı mantar ( Kandida stomatiti ) oluşmuş dedi..ZOLAX 50MG 7 KAPSUL diye bir ilaç verdi kullandım ama geçmedi. Çok kafama takıyorum ne yapabilirim. Teşekkür ederim

Tahlil.com Cevabı :

Çok geçmiş olsun, test sonuçlarınızı ve aldığınız tedavileri dikkatle inceledim.

Aldığınız tedaviler oldukça yeterli görünüyor, VDRL/RPR gibi bizim nontrepanomal testler dediğimiz bu testlerzamanla negatifleşir, ancak nadiren bazı hastalarda uzun yıllar pozitif kalabilir, bu hastalar yeterli tedavi almış iseler(sizin gibi) testlerin pozitif olması sorun değildir.

Ancak her zaman yeniden hastalığın bulaşması mümkün olabilir, bu durumda özellikle pen*ste(erkeklik organı) veya ağızda yara çıkması ile birlikte VDRL-RPR testinde en az 4 kat artış olması gereklidir.

Ağzınızda çıkan aftlar uzun süre antibiyotik tedavisi almanıza bağlı ağız florasının bozulması ve kaygı düzeyinizin yüksek olmasına bağlı olabilir. Verilen Zolax tedavisi aslında yeterlidir, henüz geçmedi ise günde 3 kez karbonatlı su ile yapılan gargara denemenizi öneririm. Kaygınız azaldıkça aftlar kendiliğinden geçecektir. Eğer ağzınızda çürük diş var ise ayrıca diş hekimine de gitmenizi öneririm.

Sonuç olarak sfiliz tedavisini fazlası ile almışsınız, VDRL/RPR seviyenizde şimdilik bir sorun görünmüyor, içiniz rahat edebilir, bundan sonra cinsel yolla bulaşan hastalıklar için gerekli önlemleri(kondom, vb) almanızı öneririm,  endişeniz devam ederse 6 ay sonra testi yaptırıp bizimle paylaşmanız halinde yeniden bilgi verebilirim,

Sağlıklı günler dilerim.