Tahlil yapılırken "internal kalite kontrol" ne anlama gelir?

Tahlil.com Cevabı : İnternal kalite kontrol güvenilir laboratuvarların kullanması gereken tahlillerin doğru çıkması için gerekli bir kontrol sistemidir.Laboratuvarlarda cihazları kullanarak yapılan tahlillerden önce cihazların kontrolü ve her çalışma gününde en az iki seviyeli kontrol serumları verilerek "internal kalite kontrol" çalışmaları yapılır.Sonuçlar kabul edilebilir değerlerde ise hasta numuneleri çalışılmaya başlanır.Sonuçlar kabul edilebilir değerlerin dışında ise çalışma başlatılmaz ve gerekli kalibrasyon veya başka teknik girişimler yapılarak cihaz ve testler çalışmaya uygun hale getirilir.