Tahlil yaptırdım: bilirübin ve glukoz yüksekliği

Tahlil yaptırdım yorumlarınızı bekliyorum

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Sonucunuzu yorumladık. 2 değerinizde dikkat çeken anormallik var.
Testi aç karına ( ortalama 10 saatlik bir açlık) yaptırdığınızı var sayıyoruz.
1.Açlık glukoz: 100 ve üstü değerler diyabet riski yönünden dikkat çekicidir.Sizin 118 çıkmış.İnsülün direnci, metabolik sendrom yönünden bir riskiniz olabilir.Bu 2 durum da ileriki süreçte diyabet ile sonlanabilir.
İnsülin testi ve son 3 aylık ortalama kan glukoz oranını gösteren HBA1C testini yaptırmanızı öneriyoruz.
2.İndirekt bilirübin değeriniz yüksek çıkmış.Bu durumda ilk olarak akla Gilbert denen ancak çok korkutucu olmayan bir hastalık gelir.

Size önerimiz, bir dahiliye doktoruna her 2 durum için başvurmanız.
Kan sayımı testinizde ise kayda değer bir sorun bulunmuyor.

 Bilirubin yüksekliği bir çok nedene bağlı olabilir.Konunun araştırılması için muhtemelen doktorunuz ilave tetkikler de isteyebilir.
Aşağıda bu konuda detaylı bilgiler bulunan yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Bilirübin yüksekliği