Tahlil Yorumu Ve Hiv pozitifliği

Merhaba, 1 hafta kadar önce bir makat bölgemden bir operasyon geçirdim ve tahlil sonuçlarımda doktorum sorun olduğunu söyledi. Enfeksiyon durumum olduğunu ve tahlillerimden Hiv pozitif olduğumu söyledi. Açıkçası yaklaşık 2 senedir şüpheli bir ilişkim olmadı daha doğrusu bulaş olacak bir ilişkim olmadı. Birkaç sene önce olmuştu ama sonrasında Elisa testi vs yaptırmadım açıkçası. Ama birçok tahlil vermiştim bu zamana kadar hiçbir doktor şüpheli bir durum olduğunu söylemedi hiç. Ama bu doktorum pozitif olduğumu söyledi. Ayrıca belirtmek isterim 1 buçuk sene kadar önce Hpv tanısı da konuldu. Şu an hala Hpv virüsü var mı bilmiyorum. Patoloji verdim onun sonucu çıkmadı. Hiv in Hpv ile bir ilişiği var mıdır? Ondan dolayı doktorum Hiv pozitif olduğumu söylemiş olabilir mi? Tahlillerimi sizde yorumlar mısınız Hiv pozitif durumu ya da şüphe uyandıracak bir durum söz konusu mudur? Teşekkürler.

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba tahlil sonuçlarını inceledim. 4 ayrı tahlil göndermişsiniz. İlki protrombin zamanı testi, muhtemelen geçirdiğiniz ameliyat öncesi istenmiş ve normal çıkmış.
İkincisi ise böbrek fonksiyonları yönünden kreatin ve GFR testleri, bunlar da normal.Üçüncü test olan kan sayım testi de normal. Son olarak gönderdiğiniz raporda ise hepatit B ve hepatit C testleir var bunlar da normal. Test sonuçlarınızda HPV veya HIV yönünden hiç bir bilgi veya şüphe ettiren bir durum görülmüyor.
HIV ile HPV nin direkt bir ilişkisi yok ancak ortak noktası var her ikisi de cinsel yolla bulaşabilen virüs hastalıklarına yol açabiliyor.

Sonuç olarak ''Hiv pozitif durumu ya da şüphe uyandıracak bir durum söz konusu mudur?'' sorunuzun cevabı net. HIV pozitiflik ile ilgili belirttiğiniz sonuçlarda bir bilgi yok şüphe uyamdıracak bir durum da yok. Ancak yine de doktorunuza danışın ve HIV pozitiflik gösteren bir test sonucunuz olmadığını eğer böyle bir sonuç var ise de sizi bu konuda bilgilendirmesini, size hangi test sonucuna göre HIV pozitif olduğunuzu söylediği sorun lütfen.

Sağlıklı günler dilerim.