Tahlilimde rAntirubella IgG 16.9 ıu/mlr, Antirubella Igm 0.67 , Toxoplazma IgG 1.8 ıu/ml grayzonernrn.Yazıyor. 9 hafta 3 günlük gebeyim bebeğim ve benm için risk var mı..

İdrar tahlilimde Antirubella IgG 16.9 ıu/mlrnAntirubella Igm 0.67 rnToxoplazma IgG 1.8 ıu/ml grayzonernrnYazıyor. 9 hafta 3 günlük gebeyim bebeğim ve benm için risk var mı..

Tahlil.com Cevabı : Merhaba, bu tahliller idrarda değil alınan kan örneğinden yapılır.Bu nedenle bu tahlillerin idrar tahlili olmadığını öncelikle belirtmeliyiz.
Rubella ve Toxoplasma enfeksiyonları gebelikte yeni geçirildiğinde rahim içi enfeksiyona yol açarak bebeğe zarar verebilir.Bu zarar da intrauterin enfeksiyon sebebiyle olur.
Ancak bu enfeksiyonların yeni, diğer adıyla akut olarak geçirildiği IGM testleriyle anlaşılılır.
Sizin testlerimizi değerlemdirdiğimizde, Rubella IG M (0.67) negatif olarak gözüküyor.
Rubella IG G ise yüksek çıkmış (16.9) ancak bu yükseklik ve pozitiflik sizi korkutmasın.Önceden geçirilmiş bir enfeksiyon bulgusudur ve hemen her 10 kadının 9'u pozitif çıkar.Bu da asla gebelik için bir risk oluşturmaz.
Toxoplasma IGM testi değerini belirtmemişsiniz.Bu test de aynı Rubella IGM gibi 1'in altındaysa sorun olmaz.
Bu değerin Toxoplasma IG G testi ile birlikte karşılaştırılması da fikir verecektir.
Sonuç olarak bu haliyle sonuçlarınızda gebelik riski yönünden katda değer bir endişe verici durum olmadığını söyleyebiliriz.
Doktorunuz bu yönde bir şüphe duyarsa, AVİDİTE denilen daha ileri bir teste de gerek görebilir.