Tahlilimin sonucunu öğrenebilir miyim? Çölyak hastasıyım.

Uzun bir süredir çölyak hastasıyım geçenlerde tekrardan kontrole gittim tahlil yaptırdım sonuçlarım çıktı bu konuda biraz endişeliyim tahlil sonucumu merak ediyorum.Birçok değerim anormal olarak gözüküyor başka hastalıklara yol açabilir diye aslında endişe duyuyorum.Tanı olarak vitamin d eksikliği görülüyor birde çölyak hastalığının devam ettiği görünüyor şimdiden cevap için teşekkür ederim

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Öncelikle geçmiş olsun diliyoruz. Tahlil sonucunuzu inceledik. Anormal çıkan tahlilleri sıralayalım sonucunuzda:

Fosfor, albumin ve hemogram tahlilinde bazı parametreler (lenfosit, nötrofil, lökosit yani wbc, hemoglobin ve eosinofil.

Öncelikle pembe renkle işaretlenen bu değerlerin hiç biri kayda değer yükseklikler değil ve hastalığınızla direkt ilgili değil. Esas önemli parametreler hep normal çıkmış.Hastalığınız ile ilgili değerler  örneğin GA (antigliadin antikorları) -IgA, (anti-doku transglutaminaz) gibi. Bu da son derece önemli bir durum.

Buarada D vitamini değeriniz biraz düşük. Bunun 30 ve üstü değerler olmasını isteriz. Sizde 22.2 çıkmış. Bu yönde takviye edici bir ilaç kullanabilirsiniz. Fırsat buldukça da güneşe çıkın. Bu yönde bir ilaç tedavisi için aile hekiminize de başvurabilirsiniz.

Gelelim yüksek çıkan değerlere, bir kere bunlardaki yükseklik kayda değer değil.Bir kaç puanlık yükseklikler genellikle çok önemsenmez. Sizde de o şekilde çıkmış.Örneğin albumin 49 a kadar normalken sizde 51 çıkmış. Bu da önemli bir yükseklik değil.Fosfor yüksekliği için belki bir araştırma gerekebilir. Bu testde yükseklik devam ederse. Fosfor yüksekliği magnezyum ve kalsiyum eksikliği gibi durumlarda görülebilir. Bu nedenle magnezyum ve kalsiyum değerleriniz kontrol edilebilir.Fosfordan zengin beslenme gibi durumlarda da bu değer yüksek çıkabilir. Ancak direkt bir hastalık belirtisi veya bulgusu olarak kabul edemeyiz. Kan sayımında lökosit ve nötrofil değerlerinde de çok fahif bir yükseklik var. Asla kaygı verici bir yükseklik değil. Basit bir enfeksiyonda bile bu kadar hafif oynamalar olur. Ve kesinlikle kaygı duymayı gerektiren bir durum değildir.

Hemoglobin değerinde de dikkate alınmayacak kadar bir yükseklik var. Bu da asla önemli bir durum değil. 15.9 üst sınırken 16 çıkmış. Kabul edilebilir bir sonuç bu da.

Sonuç olarak test sonuçlarınızda kaygı verecek bir durum yok. İçiniz rahat olsun.