tahllil sonucu ve yorum

21 yaşındayım kadınım cinsel olarak aktifim 5 yaşından beri üşüttüğüm zaman idrar yolu iltihabı yaşıyorum .aralık gibi on gün süren bir kasık ağrım oldu ve akıntım sarımsı yoğun bir akıntıydı idrar yolu iltihabı diye düşündüm su içtikçe ağrım hafifliyordu çünkü ama aynı olay partnerimde de olunca ve bende regl dönemi hariç bir kere çok az açık kırmızı kan gelince cinsel yolla bulaşan bir hastalık olabilir diye şüphelendim doktora gittim ağrılarım şu an yok ,reglim düzenli ,ara kanamam yok ama genital bölgemde de şu an siğile benzer minik kabartılar var şimdiden zaman ayırdığınız için teşekkür ederim umarım her şey yolundadır kolay gelsin

Tahlil.com Cevabı :

Öncelikle geçmiş olsun, daha önce sık idrar yolu enfeksiyonu geçirdiğinizden bahsetmişsiniz, bu nedenle bol su içmenizi ve idrar yolu enfeksiyon bulguları( sık idrara gitme, kasık ağrısı, idrar yaparken yanma sancı) gibi bulgularınız olduğunda mutlaka bir idrar tetkiki ve idrar kültürü yaptırmanızı ve bunların sonucuna göre tedavi almanızı öneririm, sık idrar yolu enfeksiyonu olanlarda antibiyotik direnci değişebilir ve tedavi zorlaşabilir, mutlaka yapılan tetkiklere göre tedavi edilmeniz gereklidir.

Genital bölgedeki siğil veya kabartılar çok önemlidir, bunlar genellikle cinsel yoldan bulaşır, cinsel partnerinizde siğillerin olmaması onda enfeksiyon olmadığı anlamına gelmez. bu siğillere neden olabilecek birçok viral etken vardır, tedavi edilmezler ise sayıları artarak an*l bölgeye ilerleyebilirler, bunların içinde HPV(human papilloma virus) dediğimiz viral etken en sık görülendir. HPV nin bazı tipleri rahim ağzı kanseri riski oluşturmaktadır, bu nedenle vakit kaybetmeden öncelikle bir kadın hastalıkları uzmanına başvurmanız, servikal smear testi ve viral testlerin yapılmasını öneririm, erken dönemde tespit edilmesi tedaviyi kolaylaştıracaktır, sizin testlerinize göre mutlaka cinsel partnerinizin de muayene olmasını öneririm.

Tahlil sonuçlarınızı da inceledim. Gelelim tahlil sonuçlarınıza, total HCG değeriniz 0,100 çıkmış Bu normal bir değer. Anti HBS değeriniz ise 707,71 çıkmış.
Anti HBS değerinizin bu şekilde yüksek çıkması olumlu bir durum. Hepatit B ye karşı vücudunuzda bağışıklık olsuğunu gösteriyor. Bu 2 nedenle olabilir. İlki Hepatit B aşısı olmuşsunuz ve buna bağlı koruyucuuk gelişmiş, ya da önceden Hepatit B enfeksiyonu geçirmişiniz vücudunuz buna karşı antikor üretmiş.Her 2 durumda da bir sorun yok ve Hepatit B ye karşı koruyuculuğunuz var.
Folat değeriniz düşük çıkmış bir de. 3,55 çıkmış Bu sizde yorgunluk halsizlik, unutkanlık yapabilir. Bu yönde doktorunuz bir ilaç tedavisi verebilir. Yeşil yapraklı sebzeleri de bol tüketin.Hafif bir wbc ve nötrofil yüksekliği ver. Bu da bakteriyel bir enfeksiyona bağlı olabilir.İdrar yolu enfeksiyonu da bunu yapabilir. Diğer sonuçlarınızda ise kayda değer bir sorun göremedim.

Geçmiş olsun.