Temastan 1ay sonra ve 45 Gün sonra anti hiv test sonuçlarım negatif. 48. Gün yine anti hiv testi verdim ve pozitif geldi.

İyi günler. Temastan 1ay sonra ve 45 Gün sonra anti hiv test sonuçlarım negatif. 48. Gün yine anti hiv testi verdim ve pozitif geldi bir daha kan alıp doğrulamaya gönderildi doğrulama sonucum gelmeden 53. Gün yine anti hiv testi verdim ve negatif geldi. Doğrulama sonucum 10gün sonra Anti hiv negatif (Ankara Hıfzıssıhha sonucuna istinaden) olarak geldi Labarotuvar Ankara'ya gönderildi dedi Doktorla görüştüm tahlil Western blot değil Ankara'ya gönderilmedi burada yapıldı dedi. Güvenenedim ve 70.gün başka bir hastanede yine anti hiv testi verdim referans 0 - 1 sonuç 1.17 pozitif geldi. Hiv RNA testi istediler sonucum Hiv RNA saptanamadı çıktı. Sizce sonuca göre ilk doğrulama Ankara'ya gönderilmiş mi? Neden sürekli anti hiv testi pozitif çıkıyor? Başka bir test yaptırmam gerekiyor mu? Doğrulama ve rna sonucunu yükledim.

Tahlil.com Cevabı :

HIV ELİSA  testlerinde kimi zaman yalancı pozitif sonuçlar çıkabilir.Zaten 70. gün yaptırdığınız 1.17 çıkan test de ara bir değer.  Bu durum sıklıkla karşımıza çıkabiliyor. Bu tür duurmlarda test konfirmasyon yani doğrulama için ileri  tekniklerle çalışılmak üzere büyük laboratuvarlara gönderilir.Sizde de bu prosedür uygulanmış. Gönderdiğiniz doğrulama ve HIV RNA test sonuçlarını inceledim. Her ikisi de net bir şekilde negatif. HIV RNA nın negatif olması HIV virüsüne dair kanınızda hiç bir işaret olmadığını yani sizde enfeksiyon olmadığını kanıtlıyor.

Anti HIV testiniz pozitif değil daha önce de belirttiğim gibi ara bir değer çıkmış. Bu  sonucun da şüpheli olduğu değerlendirilerek doğrulamaya gönderilmiş ve ileri yöntemlerle yapılan testler de negatif çıkmış.

Doğrulama için testler genellikle Ankara'ya gönderilir bu doğru bir bilgi sizde de duurm böyle olmuştur laboratuvar belgesine göre. Zira sonuçta belirttiğiniz gibi (Ankara Hıfzıssıhha sonucuna istinaden) yazıyor, demek ki bu merkeze gönderilmiş.
Zaten daha önemlisi HIV RNA testiniz de negatif çıkmış.

Sonuç olarak başka bir test yaptırmanıza gerek yok ve HIV endişesini de kafanızdan bu sonuçlar ile atabilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim.