Test sonuçlarım doğrultusunda hangi bölüme başvurmalıyım?

Merhabalar, kolaylıklar dilerim. Abnormalite görülen değerlerim:CO2: 31.5 (normal aralık 23-29)ALP: 41 (normal aralık 44-147)LYMPH%: 15.5 (normal aralık 25-50)MPV: 13.3 (normal aralık 9-12)Geri kalan tam kan sayımı değerlerim normal. Ayrıca sağ pelvis bölgemde bir 3 cm civarı yumru şeklinde şişme var. Bu testlerden 10 gün kadar önce grip aşısı olup, aşı olduktan birkaç gün sonra da soğuk algınlığı yaşadığımı da belirtmeliyim.Bundan 1 yıl kadar önceki testlerimde de EO: 6.1 (normal aralık 0-4), MONO# 0.62 (normal aralık 0.02-0.6), MCHC 32.5 (normal aralık 33-36) çıkmıştı. Herhangi bir durumdan endişelenmeli miyim ve daha detaylı bilgi ve test edinmek için hangi bölüm ve kliniklere başvurmalıyım?Yardımınız için çok teşekkürler Hocam. Kolaylıklar dilerim.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar, sonuçlarınızı inceledim.Sırasıyla sorularınızı cevaplıyorum.

1.CO2 değeriniz 31,5 hafif de olsa yüksek ancak kayda değer bir yükseklik değil. O2 ve kan gazında Ph değerinizle birlikte değerlendirmesi daha uygun olur. Ancak yine de solunum yolu hastalığı yönünden bir şikayetiniz varsa KOAH, astım gibi bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurabilirsiniz. Sigara tüketimi de buna sebep olabilir.

2.ALP değerinizde çok hafif bir düşüklük var. Bu da önemsenen bir durum değildir. Yüksek olsa anlamlı olabiliirdi karaciğer fonksiyon bozukluğu yönünden ancak düşük çıkması hele bu kadar hafif bir düşüklük asla bir sağlık sorununu göstermez.

3. LYMPH%: değeriniz düşük çıkmış. 15.5 (normal aralık 25-50) Enfeksiyon hastalıkları sonrasında bu tür bir düşüklük görülebilir. Zaten soğuk algınlığı geçirdiğinizi de belirtiyorsunuz bu yönde de bir sorun gözlenmiyor. Endişe verici bir düşüklük yok.

4.MPV değerinizi de inceledim.Hafif bir yükseklik var. 13,2 çıkmış. çok hafif bir MPV yüksekliği var. MPV, ortalama trombosit hacmi anlamına gelir.Trombosit denen kan hücrelerinin boyutlarının değerlendirilmesinde kullanılır.Ancak tek başına yüksekliğinin  klinik bir anlamı bulunmaz. MPV yüksekliği, Sigara kullanan kişilerde, yüksek tansiyon varlığında, şeker hastalarında ve obez kişilerde olabilir.Ancak sizde çok hafif bir yükseklik var.

5.EO değerinizde bir yükseklik var önceki sonucunuzda, 6,1 çıkmış.Ancak bu da tek başına bir hastalık değildir. Alerjik bünyeli kişilerde bu tür bir yükseklik görülebilir.
6. Son olarak sağ pelvis bölgemde bir 3 cm civarı yumru şeklinde şişme var diyorsunuz. Bunun için öncelikle bir genel cerrahi uzmanına başvurunuz. Gerekirse sizi ortopedi uzmanına da yönlendirebilir.Ultrason muayenesi ve ilave tahliller de yapabilir. Bu yumruyu ihmal etmeyin lütfen en kısa sürede muayenenizi olun.

Geçmiş olsun dilekklerimle birlikte sağlıklı günler dilerim.