Test Sonuçlarım Hakkında Yorum Yapabilir Misiniz?

Merhabalar, 19 yaşında bir kadınım ve 2 sene önce PKO teşhisi kondu. İlişkim olmadı. Aynı şekilde 2 sene önce endokrin adrenal bezlerim için yetmezlik koduyla bir test yaptırdı ancak bir sorun olmadığı söylendi. 2 gün önce kontrol için jinekolojiye kan verdim(Dosya eki olarak ekledim.) Bunun yanında vitaminlerim tam ancak sorunu yaşamaya başladım. Yardım edebilirseniz çok sevinirim.

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba öncelikle sonuçlarınızı değerlendireyim. 2 testinin yüksek çıkmış dehidroepiandrosteron sulfat (dhea-so4)  ve prolaktin. Her ikisinin birlikte yüksek olması PKO hastalığınızın devam ettiğini gösteriyor. Beraberinde insülün direnciniz de olabilir. Bunlar birbirlerini tetikleyebilir. Diğer testleriniz ise normal. Bu sonuçlar ileride gebelik düşündüğünüzde gebe kalmanıza da engel olabilir.Bu sonuçlarla endokrin adrenal bezleri için yetmezlikten söz edemeyiz.Özellikle yüksek çıkan hormon değerleriniz için bir endokrinolji uzmanına muayene olmanızda yarar var. Muhtemelen bir tedavi başlayacaktır.

Baş dönmesi halsizlik ve ön taraf/şakaklarda ağrı şikayetleriniz olduğunu belirtiyorsunuz. Baş dönmesi halsizlik  olduğunda akla anemi yani kansızlık ve vitamin eksikliği ihtimali geliyor. Bunu araştırmak için ise tam kan sayımı yani hemogram testi ve başta Vitamin D, Vitamin B12 ve folik asit olmak üzere mineral ve vitamin testlerini de görmek gerekir. Özellikle demir ve ferritin testleri de demir eksikliği yönünden bilgi verecektir.

Şakaklardaki ağrı ve baş dönmesi için ayrıca bir nöroloji doktoruna da başvurmanızda yarar var.Sağlıklı günler dilerim.