Testis Kanseri rapor sonucu

Nişanlıma 18 mayısta testis kanseri tanısı koyuldu ve 2 gün içerisinde sağ testis alındı. Patoloji sonuçları çıktı ancak nasıl bir tedavi süreci var ne kadar sürede atlatabilir ve 5 ay sonra nikahım var bu süreçte nasıl bir yol izlemeliyim sadece karın içinde mevcut olduğu söylendi Rapor sonucunu yorumlayabilir misiniz

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar, öncelikle size ve nişanlınıza geçmiş olsun dilerim. Gönderdiğiniz patoloji sonucunu da inceledim. Testis kanserleri sıklıkla uygun tedaviyle tam iyileşme sağlanabilen  kanserlerdir. Özellikle nişanlınızda gözlenen kanser radyosyan tedavisine iyi yanıt vermektedir. Ancak bu kanserde uygulanan tedaviler (kemoterapi ve radyoterapi) kalıcı şekilde kısırlığa neden olabilmektedir. Özellikle kemoterapinin kalıcı kısırlık riski etkisi nedeniyle, ileri dönemde çocuk sahibi olmak isteyen ve testis kanseri saptanan kişilerde  tedavi öncesi alınacak spermlerin dondurularak saklanması tercih edilmektedir.
Henüz yeni bir tanı almış nişanlınız muhtemelen önümüzdeki süreçte doktorları da uygun görürse kemoterapi ve/veya radyoterapi gündeme gelebilir. Bu süreçte bu kanserin metastaz yapıp yapmadığı yani organlara sıçrayıp sıçramadığı  tedavi süreci konusunda bilgi verecektir. Metastaz olup olmadığı araştırmak için doktorlar bir takim görüntüleme tahlilleri isteyebilir. Bunların başında PET gelmektedir. PET tahlili vücuda yayılmış (metastaz) hastalığı konusunda bilgi vermektedir. Metastaz varlığı ve metastazın nerede olduğu  tedavi sürecini uzatabilir. Tomografi de istenecek tahliller arasında yer alır.Ancak size sadece karın içinde olduğu söylenmiş kanserin bu da iyi bir haber.
Şu aşamada izlemeniz gereken yol testis kanserinin tedaviye iyi yanıt veren bir kanser olduğunu göz önünde bulundurarak nişanlınıza destek olmanız en önemli unsurdur. Bu şekilde hastalığını çok daha rahat yenecektir.Önümüzdeki günlerde tedavi süreci ve tedavinin niteliği yapılacak muayene ve tahlillerle daha net olarak şekillenecektir.Bu sonuçlara göre nikah süreci de organize edilecektir.

Size ve nişanlınıza sağlıklı günler dilerim.